'İllerin sıralaması gerçeği yansıtmıyor'

Burdur Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit, ÖSYM'nin sisteminin illerin sıralamasını yansıtmadığını savundu, düzeltme beklediklerini bildirdi.

Haberler 22.07.2010 - 16:45

Lisans Yerleştirme Sınavı'nda bu yıl 5 ayrı sınavın yapıldığını, ancak illerin başarı sırasının 3 dalda açıklandığını belirten Yiğit, şunları söyledi:        

''Resmi olmayan, ancak ÖSYM'nin yaptığı bir puanlama türü çerçevesinde Burdur, LYS'nin MF puan türünde 41'inci, TM'de 33'üncü ve TS puan türünde 80'inci olarak görülmektedir. LYS ilk defa uygulanan bir sistem. İllerin başarı sıralamasını yansıtmaktan kesinlikle uzaktır. Bu yıl LYS'de öğrencilerimiz beş sınava katıldılar, ancak üç dalda sıralandılar. Öğrenciler sınavına girmemiş oldukları alanlarda da değerlendirmeye tabi tutuldular. Bu yüzden illerin sıralaması gerçeği yansıtmıyor.''        

Burdur'da 444 öğrencinin MF puan türünde sınava girdiğini ancak yapılan puanlama sistemi yüzünden bu sayının ÖSYM tarafından 900'e çıkartıldığını iddia eden Yiğit, ''TM'de bizden sınava giren öğrenci sayısı 219 ancak ÖSYM bunu bin 19'a çıkartıyor.'' diye konuştu.
        
''ÖSYM'DEN DÜZELTME BEKLİYORUZ''
Yiğit, sıralama yöntemindeki yanlışlarla ilgili Milli Bakanlığına bilgi verdiklerini, bakanlığın da konuyu ÖSYM'ye aktaracağını bildirdi. Yiğit, şöyle devam etti:       

''Sıralama yönteminde ÖSYM'nin düzeltme yapmasını bekliyoruz. Doğru sıralama yapmak zor değil, üç sıralama yapmak yerine LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 alanlarında sıralama yapılmalıdır. Matematik-Fen puan türünde ÖSYM'ye göre 281 puan ortalamamız var. Ancak bizim puan ortalamamız aslında 330,139'dur. ÖSYM'ye göre TM'de puan ortalamamız 273. Bu alanda da bizim gerçek puanımız 330,953'dir. Aynı şekilde TS puanımız 259 değil, 311,034'dir.''        

Burdur Milli Eğitim Müdürü Yiğit, illerin meslek lisesi öğrencileri ile genel lise öğrencilerine göre iki ayrı kategoride sıralanması gerektiğini de kaydetti. Bunun yanı sıra lise son sınıflardan o yıl mezun olanlar arasında da bir sıralama yapılması gerektiğini savunan Yiğit, asıl başarı sıralamasının o zaman ortaya çıkacağını iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...