'İnsana dair tutumumuzu gözden geçirmeliyiz'

Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Kadınlara layık oldukları konumu birlikte hazırlamaya çalışırken, insana dair, topluma dair tutumlarımızı, anlayışlarımızı vicdani bir yaklaşımla gözden geçirmek durumundayız" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2014 - 16:12

'İnsana dair tutumumuzu gözden geçirmeliyiz'

Milli Bakanı Nabi Avcı, Sabancı Vakfı ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gerçekleştirilen "Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı" toplantısında yaptığı konuşmada, Sabancı Vakfı kurucusu merhum Sakıp Sabancı'nın "Anamın yamadığı çorapları giyerek büyüdük" sözünü anımsattı.

"Bu söz aslında annelerimize, kadınlarımıza, kızlarımıza neler borçlu olduğumuzu çok veci bir şekilde anlatıyor" diyen Avcı, şöyle konuştu:

"Hepimiz kadınların inşa ettiği, kurduğu, tamir ettiği ve ayakta tuttuğu hayatları yaşıyoruz. Hayatlarımızın söküklerini, yırtıklarını, açıklarını, zayıf yönlerini analarımız, eşlerimiz, kızlarımız, arkadaşlarımız yamıyor, kapatıyor. Yani kadınlarımız sıradan bir şekilde anlatılmayacak kadar özel bir değer ifade ediyor" diye konuştu.

KADINLARIN TOPLUMSAL HAYATTAKİ YERİ
Bugün herkesin çağın getirdiği bazı zorlamaların, mecburiyetlerin ve mahkumiyetlerin tehdidi altında olduğunu ifade eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Değerlerimizin ve aşırı bireysel istilası karşısında zayıflamasının sonucu olarak sadece kadınlarımızı değil, hepimizi tehdit eder bir durumda olduğunu görüyoruz. Kadınlara layık oldukları konumu birlikte hazırlamaya çalışırken, insana dair, topluma dair tutumlarımızı, anlayışlarımızı vicdani bir yaklaşımla gözden geçirmek durumundayız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak özellikle kız çocuklarımızın okullaşmasını, okullarımızda kadın çalışanlarımızın sayılarında sağladığımız artışlara, zihinlerdeki ayrımcılığı silmek üzere ders programlarında yaptığımız değişikliklere rağmen mevcutla geldiğimiz noktayla yetinmek niyetinde olmadığımızı, bu konudaki gayretlerimizin artarak süreceğini ifade etmek istiyorum. Evet, kadınların toplumsal hayattaki yerleri konusunda son 10 yılda nispi bir iyileşme gözle görülür bir şekilde var ama yeterli değil. Bunun ivme kazanabilmesi için, artarak sürebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı olarak bize düşen sorumlulukların farkındayız."

"HAYDİ KIZLAR OKULA" KAMPANYASI
Bakan Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın "Haydi Kızlar Okula" kampanyasıyla eğitime kazandırdığı 300 bine yakın kız öğrenci için teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak kadınlara yönelik çalışmaları hakkında da bilgi veren Avcı, şöyle devam etti:

"Özellikle eğitimli gençlerin genç kadınların, kızların, milli eğitim camiasında bir takım ana kronik yasaklar nedeniyle görev almalarının önündeki engelleri kaldırarak, onları da eğitim ordumuza dahil edebilmiş olmaktan ötürü gerçekten çok mutluluk duyuyoruz. Aldığımız mesafe gerçekten küçümsenmeyecek bir mesafe ama bu almamız gereken mesafe konusunda kararlılığımızı tabi ki azaltmıyor. Yine bugünlerde uygulamaya koyduğumuz özellikle 'okul yöneticiliklerinde kadın müdür yardımcısı normlarında kadın öğretmenlerimize dönük pozitif ayrımcılık iyi bir örnek oluşturacak' diye umut ediyoruz. Kadınlarımıza, kızlarımıza yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapmaya, üniversitelerimizin, ilgili kuruluşların, ayrımcılıkla mücadele eden inisiyatiflerin tekliflerine açık olmaya bakanlık olarak devam edeceğiz. Liselerimizde gerçekleştirdiğimiz 'mor sertifika' programı lise öğretmenlerimize yönelik olarak bu kararımızın bir neticesidir ve elde ettiğimiz sonuçlar bizim içinde çok anlamlı göstergeler oluşturuyor."

"Az laf, çok iş" sloganını anımsatan Avcı, başta Güler Sabancı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir'in birer konuşma yaptığı toplantıya, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen ile iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Sayfa Yükleniyor...