İlişkili Haberler

Kamudaki A grubu kadrolar ve öğretmenlik için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) ilk gün oturumları sona erdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen sınavın sabah oturumunda adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerindeki 120 soruyu cevaplamaları için 130 dakika verildi.

Bu oturum 12.10'da sona erdi. Saat 14.30'da başlayan oturumda ise adaylara eğitim bilimlerinden 80 soruyu yanıtlamaları için 100 dakika süre tanındı.

KPSS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS, 27 Mayıs Cumartesi ve 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek üç oturumla yapılacak alan sınavlarıyla devam etti.

27 Mayıs Cumartesi günü sabah 10.00'da başlayan sınavda adaylara kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkilerinden 40'ar soru soruldu ve her bir test için 50'şer dakika verildi.

Öğleden sonra 14.30'da başlayan oturumda adaylara hukuk, iktisat, maliye derslerinden 40'ar soru soruldu. 

Pazar günü sabah oturumunda ise adaylara işletme, muhasebe ve istatistikten 40'ar soru yöneltildi.

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecek.

Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve
standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacak.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi sınavı sonucu kullanılacak.

KPSSP120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler
kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacak.

Bir testte, en az bir ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacak. YDS’de en az bir ham puanı bulunmayan adayların yabancı
dil standart puanı hesaplanmayacak.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

Adayların ağırlıklı standart puanlarları kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. 

GEÇ KALAN ADAYLAR SINAVA ALINMADI

ÖSYM'nin "sınavın başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınma işleminin tamamlanacağına" ilişkin kuralı kapsamında, saat 09.45'te kapılar kapatıldı.

Birçok aday saat 09.45'ten sonra binaya gelmeleri nedeniyle sınava alınmadı. 

Geç kalan adaylardan biri, sınava alınmamasına tepki göstererek giriş belgesini yırtıp fakülte binasından ayrıldı.