Lise sınavları yüz yüze ne zaman yapılacak? (Bakan Selçuk'tan açıklama)

Corona virüs tedbirleri kapsamında ilk dönemin büyük bölümünde uzaktan eğitim modeliyle devam eden öğrencilerin tamamlanmayan sınavları okullarda yüz yüze yapılacak. Yüz yüze sınavlarla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınavların ertelenmeyeceğini bildirdi. Peki Lise sınavları yüz yüze ne zaman yapılacak? işte ayrıntılar...

Haberler 24.02.2021 - 11:27 | Son Güncelleme : 24.02.2021 - 11:42

Lise sınavları yüz yüze ne zaman yapılacak? (Bakan Selçuk'tan açıklama)

lerin tüm sınıf seviyelerinde geçtiğimiz döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumunda yer alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak.

kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler 19 Mart 2021 Cuma gününe kadar e- Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.

Geçtiğimiz dönem yapılamayan sınavların içeriği, 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konular ile sınırlı tutulacak. Her bir sınav, atölyelerdeki uygulama sınavları gibi zorunlu haller dışında, bir ders saati süre verilerek uygulanacak ve sınav soruları, bu süreye uygun olarak hazırlanacak.

Bir gün içerisinde her bir öğrenci için 2 dersten, zorunlu hallerde en fazla 3 dersten sınav yapılabilecek. tarihleri, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e- Okul sistemine işlenecek.

Sınavlar, COVID- 19 salgını kapsamında başta temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları olmak üzere alınan diğer tüm önlemlere uygun şekilde yapılacak.

ZİYA SELÇUK'TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, öğrencilere seslendi. Selçuk, öğrencilerin seslerini duyduğunu ve paylaşımlarını okuduğunu, salgın döneminde kararları, eğitimciler ve hekimlerle birlikte oluşturduklarını söyledi. 

Bakan Selçuk  yüz yüze sınavlarla ilgili olarak "Neyin riskli, neyin gerekli olduğu konusunda verilere dayalı olarak ortak görüş geliştiriyoruz. Bu görüşmeler neticesinde, köy okullarımız ve ana okullarımız yüze yüze eğitime çoktan başladı. 1 Mart'ta ilkokul 1, 2, 3, 4'üncü sınıf öğrencilerimizle 8 ve 12'nci sınıf öğrencilerimiz de yüz yüze eğitimlerine başlıyor. Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam." ifadelerini kullandı.

SINAVLAR İPTAL EDİLECEK Mİ?


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilere seslenerek, "Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik" ifadelerini kullandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...