Öğretmen atamaları ne zaman? 2021 öğretmen atamaları takvimi açıklandı mı?

KPSS sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylar, öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya ilişkin, "2021'de tabii ki atama yapacağız. Bütçede öğretmen ataması var. Sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var. Bunun müjdesini inşallah olduğunda paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

25.12.2020 - 15:03

Öğretmen atamaları ne zaman? 2021 öğretmen atamaları takvimi açıklandı mı?

KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar 2021 öğretmen ataması için puan ve başarı sıralamalarını öğrendi. Sonuçların açıklanması ile birlikte öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı merak edilmeye başlandı fakat yetkililerden atama tarihlerine ilişkin net bir açıklama gelmedi.

İLK AÇIKLAMA BAKAN SELÇUK’TAN

Geçtiğimiz haftalarda bütçe görüşmelerini işaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atamalarına ilişkin soruyu yanıtladı. Selçuk, "2021'de tabii ki atama yapacağız. Bütçede öğretmen ataması var. Sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var. Bunun müjdesini inşallah olduğunda paylaşacağız" dedi.

Bakan Selçuk’un dile getirdiği bütçe görüşmeleri tamamlandı. Bu nedenle yakın zamanda konuya ilişkin yeni bir açıklama yapılması ve takvimin adaylarla paylaşılması bekleniyor.

2020'DE KAÇ ÖĞRETMEN ATANDI?

Bakanlık, 60 alanda öğretmen ataması gerçekleştirdi. Atama için başvurularda taban puan 50 oldu. Bu kapsamda en fazla atama yapılacak 10 branş arasında sınıf öğretmenliği ilk sırada yer aldı. Sınıf öğretmenliğinden 2 bin 831 atama gerçekleştirildi.

Din kültürü ve ahlak bilgisi alanından 1801, İngilizceden 1739, ilköğretim matematik alanından 1701, okul öncesi öğretmenliğinden 1518, rehberlik alanından 1373, Türkçeden 1300, özel eğitim branşından 1118, fen bilimlerinden 1026 öğretmenin ataması gerçekleştirildi.

Beden eğitimi branşından haziran döneminde 810 öğretmenin ataması için başvuru alındı. Bu alan için ayrılan toplam 900 kontenjanın 90'ı, daha sonra yapılacak olan milli sporcuların atamaları için kullanılması planlanmıştı.

YÜZ YÜZE SINAVLAR ERTELENDİ

Sayfa Yükleniyor...