'Savcılık kitapçıkları incelemeli'

Şifre varsa ve sızdırıldıysa ne yapmalı? Eğitimciler, "Savcılık kitapçıkları incelesin, şifre hesaplaması varsa, sızma vardır" görüşünde...

06.04.2011 - 10:41

YGS şifreli kopya skandalını bir an önce çözüme kavuşturmanın bir yolu da öğrencilerin üzerlerinde karalama yaptıkları kitapçıkların incelenmesi.

Eğitimcilere göre; öğrencilerin şifreleme yöntemini uygulayıp uygulamadıkları karalama üzerinden tespit edilebilir, bunun için savcılığın harekete geçmesi gerekiyor. Radikal gazetesinin haberine göre; matematik testinde 30 net ve üzeri yapan öğrencilerin kitapçıkları incelenerek şifrelemelerle ilgili karalama yapılıp yapılmadığı tespit edilebilir.

İŞTE EĞİTİMCİLERİN GÖRÜŞLERİ:
Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk:
"Matematik testinde 30 ve üzeri net yapanların kitapçıklarını savcılık isteyip inceletebilir. Hatta sınav sonuçlarını beklemeden soru kitapçıkları üzerinden rasgele bir inceleme yapılsa bile şifre karalaması yapılmışsa tespit edilebilir. Savcılık nasıl bir inceleme yapıyor, bunu bilmiyoruz. Bu yöntem için savcılık adayların orijinal, üzerinde karalama yaptıkları kitapçıkları isteyebilir."

Eğitim-İş Genel Sekreteri Levent Akça:
"Esas incelenmesi gereken orijinal, öğrencilerin el yazılarıyla işlem yaptıkları kitapçıklar olmalı. Başka çaresi yok. Öğrenci işlem yaparken şifreyi kitapçığa işlemişse açığa çıkacaktır."

Eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer:
"Savcılık karalanmış kitapçıklar için bir bilirkişi oluşturup inceletmeli. Buna öncelik vermek gerekiyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...