YÖK Başkanı’ndan ‘öğrenci evi’ yorumu

“Öğrenci evi” tartışmalarını değerlendiren YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, "18 yaşını aşmış bireylerin yaşam biçimine müdahale olamaz" dedi.

12.11.2013 - 09:24

YÖK Başkanı’ndan ‘öğrenci evi’ yorumu

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğrenci evi tartışmalarıyla ilgili Radikal gazetesinden Deniz Zeyrek'e değerlendirmelerde bulundu.

Çetinsaya, şöyle konuştu: "18 yaşını aşmış bireylerin yaşam biçimine zaten müdahale olamaz. Bu tartışmalar yükseköğretim sisteminin hızlı büyüdüğü yerlerde büyüyor. Doğal olarak üniversite bir şehre gelip de sosyal yapısını dönüştürmeye başladığında, yerelde de bunlar tartışılıyor. Ancak, mevcut kanunlarda, demokratik teamüllerde herhangi bir değişiklik yaratacağını düşünmüyorum."

YÖK Başkanı Çetinsaya, "Meselenin çıkışı, yurt sorunu ama gelişmesi ve tartışma başka yerlere gitti" diye konuştu.

İzinsiz bildiri dağıtmaya ceza verilmesini öngören disiplin yönetmeliğine de değinen Çetinsaya, “Öğrenci olayları artınca üniversitelerde ağır bombardıman altında kaldık. Paydaşlardan gelen eleştirilere direnemedik" dedi.

ODTÜ’de yol yapımı çalışmalarıyla ilgili yaşananları da değerlendiren Gökhan Çetinsaya, konunun üniversite işleyişle ilgili bir mesele olmadığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Sanki akademik bir meseleymiş gibi algılanmasını da yerel yöneticilerin üsluplarını da hoş karşılamadım. Genel olarak olaylara baktığımda ise amacımız ve görevimiz şu olmalı: Üniversitenin düzenli işlemesini, eğitim ve öğretimin tam yerine getirilmesini sağlamak. Bunu engelleyen 240 öğrenciye ‘dur’ demek, ama onlara dur derken de 24 bin öğrenciye de hayatı hapse çevirmemek. Güvenlikle özgürlük arasındaki ince dengeye dikkat etmezsek herkes zarar görür.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...