250 yıllık köy, baraj gölü altında kalacak

Aydın'ın İncirliova ilçesinde yapımı süren İkizdere Barajı nedeniyle su altında kalacak 250 yıllık İkizdere köyünde, evlerin yıkımına başlandı.

Anadolu Ajansı 29.03.2010 - 16:43

250 yıllık köy, baraj gölü altında kalacak

Köy Muhtarı Sebahattin Özcan, 250 yıllık geçmişe sahip olan köylerinin barajın yapımı nedeniyle su altında kalacağını söyledi.       

Köy nüfusunun 550'den 150'ye kadar düştüğünü anlatan Özcan, ''Köyümüzün başka bir yere nakledilmesi için 75 adet konut yapılıyor. Ancak bu konutlar Ağustos ayında bitecek'' diye konuştu.       

Köyü terk etmeleri için kendilerine 20 Nisana kadar süre verildiğini kaydeden Özcan, ''Bu yıkım karşısında şaşırmış haldeyiz. Köylü, yıkılan evlerindeki eşyalarını kurtarmak için çabalıyor'' dedi.        

Köylülerden Zuhal Atar da yaşanan durumdan üzüntülü olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:       

''Geçimlerimizi sağlayacak gerekli şartlar oluşturulmadı. Çocuklarımızın geleceğini bırakın, yarınlarımızı bile göremez olduk. Biz ne yer ne içeriz? Evler bitmeden nereye gideceğimizi şaşırdık. Biz köyde tüp nedir bilmezken şimdi şehirde ekmeğimizi, aşımızı nasıl yapacağız. Verdikleri kira parası 250 lira. Bu parayla kiralık ev bulmak çok zor. Sadece kira parası ile de olmuyor.''
       
VALİ COŞ UYARMIŞTI
Aydın Valisi Hüseyin Avni Voş, geçtiğimiz hafta içinde yaptığı açıklamada, İkizdere Barajı'nın su tutmaya başlamasıyla su altında kalacak İkizdere köyüne ikinci kez tebligat yapmalarına rağmen evlerin boşaltılmadığını ve evleri icra marifetiyle tahliye etmek durumunda kalabileceklerini bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...