89 yıl çalışırsa Maserati alabilir...

Düşük ve orta gelirliler için neredeyse hayal olan bir Maserati almak için bir asgari ücretlinin yemeden içmeden ve tek kuruş harcamadan 89 yıl çalışması gerekiyor.

Anadolu Ajansı 25.10.2009 - 11:38

89 yıl çalışırsa Maserati alabilir...

Kimilerinin rüyalarını süsleyen, kimileri için hayal etmesi bile zor olan süper lüks arabalardan Ferrari ve Maserati''nin satışları kriz dinlemedi.

Ferrari ve Maserati'nin Türkiye Distribütörlüğünü yapan Fer Mas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür,  geçen yıl Türkiye'de 17'si Ferrari, 17'si de Maserati olmak üzere 34 süper lüks araç sattıklarını bildirdi.

Bu yıl krize rağmen daha Ekim ayında bu rakama ulaştıklarını kaydeden Ülgür, ''Küresel kriz, bütün sektörleri etkiledi. Ancak biz, krizin bitmesini beklemek ve kabuğumuza çekilmek yerine hızlı bir şekilde hareket ederek stokları erittik'' dedi.

2009'da, bir önceki yılın satış rakamını aşmayı beklediklerini belirten Ülgür, 2010 yılından ise oldukça ümitli olduklarını söyledi.

YENİ STRATEJİ İLE ROTALAR DEĞİŞTİ
Türkiye'de zor bir sektörde iddialı bir iş yaptıklarını anlatan Ülger, kendilerinin hiçbir şekilde rehavete kapılmadıklarını ve müşteriyi beklemek yerine, müşterinin ayağına gitme yolunu seçtiklerini de ifade etti.

Bu kapsamda, çeşitli illere giderek tanıtım faaliyetleri, organizasyonlar ve kokteyller düzenlediklerini, test sürüşlerinde müşteriler ve araçları bir araya getirdiklerini kaydeden Ülgür, şöyle devam etti: ''Lüks spor otomobil pazarı İstanbul'dadır diye beklemedik. Rotamızı değiştirdik. Bu kapsamda, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep gibi şehirlerde organizasyonlar düzenleyerek, araçlarımızı tanıttık. Potansiyel olduğuna inandığımız şehirlerde aktiviteler yapıyoruz. Sonuçta durup dururken bu şehirlerde kimsenin aklına bir Maserati almak gelmez.Ancak bu markaları potansiyel müşterilerin ayağına götüreceksiniz ki onlarda baksın, araçlarımızı sürsün ve beğensin. Örneğin Gaziantep'te çok önemli bir potansiyel gördük. Bu araçları tabi ki hemen satamazsınız. Fakat potansiyel alıcıları yani doğru isimleri bulmak, onlarla temas kurabilmek ve araçları tanıtabilmek çok önemli.''

BİR FERRARİ İÇİN KAÇ YIL ÇALIŞMAK GEREKİYOR?
Tam anlamıyla zengin kesime hitap eden ve düşük ücretliler ile orta gelirliler için hayal olan bir Maserati'nin fiyatı 220 bin avrodan başlıyor ve 280 bin avroya kadar çıkıyor.

Tamamen el işçiliğiyle yapılan ve kişiye özgü özellikleri olan ve ortalama satış fiyatı 240 bin avro, yani 528 bin lira düzeyinde bulunan bu arabayı almak için bir asgari ücretlinin yemeden içmeden, başka da hiç bir harcama yapmadan 89 yıl çalışması gerekiyor.

Bin lira ortalama maaş alan bir ücretlinin bu tür bir arabaya sahip olabilmek için 44 yıl, 1.683 lira aylık geliri olan 25 yıllık bir öğretmenin 26 yıl, 1.932 liralık aylık geliri olan bir polis memurunun da 23 yıl hiç bir harcama yapmadan, sadece para biriktirmesi gerekiyor.

4.153 lira maaşlı bir genel müdür ise böyle bir arabayı yine başka yere tek bir kuruş harcamamak kaydıyla ancak 11 yıllık maaşı ile alabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...