Arçelik Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir, beyaz eşya sektörünün kriz sonrası toparlanma sürecinde olduğunu, iç pazarda satışların yıllık 5,5 milyon adet seviyesine oturduğunu, 2009'da önceki yıla göre buzdolabında yüzde 21, derin dondurucuda yüzde 49, çamaşır makinesinde yüzde 4 olan daralmanın 2010'da yerini buzdolabında yüzde 11, derin dondurucuda yüzde 36 ve çamaşır makinesinde yüzde 8 artışa bıraktığını ifade etti.

Türkiye'de krizler sonrası 3 veya 4. yılın hızlı büyüme yılı olduğunu belirten Özdemir, ''Ya bu yıl, ya sonraki yıl piyasa hızla büyüyecek. Bu yılın seçim yılı olması hareketliliğe katkı koyacaktır. Ertelenmiş talebin harekete geçebileceğini düşünüyorum. Bu büyümede flaş ürün buzdolabı olacaktır. Büyüme oranı diğerlerine göre daha çok olacaktır'' dedi.

İhracat pazarlarında da önemli bir problemin gözükmediğini ifade eden Özdemir, Arçelik'in etkili olduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında yaşanan olaylar nedeniyle bir miktar ihracat sorunu yaşanabileceğini ancak Avrupa pazarındaki toparlanma ve Rusya pazarındaki hızlı gelişim sayesinde ihracatın bu yıl da artacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

BEST BUY'IN GİTMESİNE ÇOK ŞAŞIRMADIM
Özdemir, Best Buy'ın Türkiye pazarından çekilmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine buna çok şaşırmadığını, Türkiye pazarına giren bazı şirketlerin doğru fizibilite yapamadığını, hatasını gördüğünde de tedbir alarak piyasadan çekildiğini ifade etti.

Beyaz eşya sektörünün bayilerle büyümeye devam edeceğini, büyük market zincirlerinin iddialı görünmesine rağmen pazar paylarının yüzde 3'te kaldığını ifade eden Özdemir, alışveriş merkezi sayısının tedirgin edici olduğunu da kaydetti. Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Zincir mağazalar Türkiye'ye büyük önem veriyorlar. Gelişen bir ekonomi olması bu iştahın en önemli nedeni. Ancak doğru fizibilite yapmak çok önemli.

Ama bir şeyler yanlış gidiyor. Bakkal dükkanı gibi AVM türemeye başladı. Nedir bunun mantığı anlamıyorum. Akıllı bir işadamı bu kadar dip dibe AVM yapmaz. Eğlence var, yiyecek var, ama ticaret hacmi çok da fazla değil. Bu ülke, hesapsız yatırımların sıkıntısını çekecek, bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. 100 metre arayla aynı mağazalar var. Bari konsepti farklılaştırın.

Tabi bir de şu var, değirmen tamam ama bunun suyu nereden geliyor? Bu kadar alışverişi kim yapacak. Bu ülkenin gelir dağılımı belli. Burada bir takım sıkıntılar yaşanacak ve benim için hiçbirisi sürpriz olmayacak.

Best Buy gibi müessesenin İzmir ve Ankara'da mağaza kurup İstanbul'da da personel istihdam etmeye başladığı bir dönemde yatırımını geri çekmesi fevkalade önemlidir. Dünyanın en büyüğü, Türkiyede yanlış bir fizibilite hesabı yaptı. Buna göre tedbir aldı.

Bunun başka yolu yok. Sonsuza kadar kimse zarar edemez. Bazı hareketler göreceğiz. Bundan hepimiz bir şekilde etkileneceğiz.''