BDDK'dan altın alımı için valör uygulaması kararı (Valör nedir?)

BDDK altın alımına ilişkin, "100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacak" açıklaması yaptı. BDDK'nın açıklaması ile altın piyasasının gündemine düşen 'valör nedir' sorusunun cevabı...

Anadolu Ajansı 22.05.2020 - 09:54

altın12.jpg

Son dakika haberi! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, altın alımına ilişkin yeni bir karar açıkladı.

Kurum, yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacağını bildirdi.

BDDK'dan yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği kaydedildi.

VALÖR NE DEMEK?

Bir finans terimi olan valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

Valör tarihi bankacılıta genel olarak bankadan çıkan bedellerde paranın çekildiği gün, bankaya giren bedellerde ise bir sonraki iş günü olarak kabul edilir. 

CORONA VİRÜS ETKİSİ: DÜNYA EKONOMİSİNDE 10 YENİ RİSK

Sayfa Yükleniyor...