Petrolde kritik gelişme: 4 ülke anlaştı

Rusya, Suudi Arabistan, Venezuela ve Katar, "diğer büyük üreticilerin de uygulaması" şartıyla, petrol üretimlerini ocak ayı seviyesinde dondurma kararı aldı. Kararın arz fazlası nedeniyle düşen fiyatları etkilemesi bekleniyor.

Anadolu Ajansı 16.02.2016 - 13:40 | Son Güncelleme : 16.02.2016 - 14:24

Petrolde kritik gelişme: 4 ülke anlaştı

Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih es-Sade, Rusya, Suudi Arabistan, Venezuela ve Katar'ın, diğer büyük üreticilerin de uygulaması şartıyla, petrol üretimlerini ocak ayı seviyesinde dondurmaya karar verdiğini belirtti.

Katar, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezuela, petrol arzını görüşmek üzere Katar'ın başkenti Doha'da bakanlar düzeyinde basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Es-Sade, toplantının ardından yaptığı açıklamada, dünya çapındaki diğer büyük üreticilerin de uygulaması şartıyla Rusya, Suudi Arabistan, Venezuela ve Katar'ın petrol üretimlerini ocak ayı seviyesinde dondurma kararı aldığını ifade etti.

Sade, bu adımla petrol fiyatlarında istikrar sağlanabileceğine dikkati çekti.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali En-Nuaymi de petrol fiyatlarını piyasanın belirlediğini, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bağımsız üreticilerin de toplantıda alınan karara katılmasını temenni ettiğini vurguladı.

Nuaymi, söz konusu dört ülkenin ham petrol fiyatında istikrar sağlanması için başka ek adımlar atılması amacıyla önümüzdeki günlerde görüşmelere devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Sınırlı talebe oranla arz fazlalığı nedeniyle ham petrolün varil fiyatı 2014 ortalarından bu yana yüzde 70 civarında değer kaybetmiş, 115 dolar seviyelerinden 30 dolara kadar düşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...