Dolar 1,85'i aşarak haftaya yeni rekorla başladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan piyasalarda yaşanan hareketi değerlendirdi.

Çağlayan şunları söyledi: "Türkiye ekonomisi hepinizin bildiği gibi son derece sağlıklı son derece güçlü ve son derece dinamik bir yapıya sahip. Su dere yatağında akıyor. Dolayısıyla bu konuda bizler açısından endişe edilecek herhangi bir durum söz konusu değil. Herhangi bir tehlike, sıkıntı gördüklerinde Merkez Bankası zaten gerektiğinde her türlü tedbiri alacaktır. Ancak şu anda endişe edilir bir seviye olmadığını özellikle ifade etmek isterim. Bu konuda vatandaşların daha dikkatli olmasını ifade etmek istiyorum. Şirketlerimizin ve firmalarımızın da mutlaka borçlanmalarını girdilerine dikkat ederek o anlamda yapması son derece önemli."

Bakan Çağlayan, Avrupa'nın gerçekten ciddi sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, Yunanistan'ın durumunun Avrupa ekonomisini ciddi şekilde etkilediğini ve özellikle bu konuda, Almanya, Fransa gibi Avrupa'nın önemli ülkelerinin Yunanistan ile ilgili tedbir alma konusunda çok geciktiğini vurguladı.

Söz konusu ülkelerin konuştuğunu ancak bir şey yapmadığını belirten Çağlayan, ''Çok uzun süre bunu devam ettirmişlerdir. Bu çerçevede, bugün Yunanistan ekonomisinin içinde bulunduğu dar boğaz ve ödeme güçlüğü tabii ki Avrupa ekonomisi için ciddi sorun teşkil etmektedir. Çünkü Yunanistan'ın özellikle devlet tahvillerini elinden tutanlar açısından da bu bir sıkıntı yaratmaktadır'' diye konuştu.

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin dünyanın her bölgesiyle ticaret yapan ve serbest piyasa ekonomisinin kurallarını sonuna kadar uygulayan açık bir ekonomi olduğunu ve böyle bir ekonomide Türkiye'nin de uluslararası gelişmelerden öyle veya böyle az da olsa etkilenmesinin söz konusu olduğunu vurguladı. Çağlayan, bu konuda, herhangi bir şekilde panik olabilecek veya sıkıntı, endişe yaratacak hiçbir şeyin söz konusu olmadığını da tekrarladı.