Sütün kanser yaptığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Star TV'deki Melek programında konuyla ilgili değerlendirme yaptı.

Eker şunları söyledi: "Bir bardak sütte fırtına koparıldı. Bir cümle çekilip manşete çekildi. Biz bu doğru değil dedik. Bizim başlattığımız sistemle tarladan sofraya kadar bütün üretilen bütün gıda maddeleri denetleniyor. Sanayide işlenen süt güvenilir süttür. Ambalajlanan süt, denetleniyor. Birçok aşamadan sonra paketlenip satışa sunuluyor.

Süt çok sağlıklı bir içecek. Her yaştaki insanın tüketmesi gereken bir içecek. Güvenilirdir. Gönül rahatlığıyla anneler, kendileri tüketibilirler. Çocuklarına korkmadan içirebilirler. Sokak sütleri sağlıksız olabilir. Burada dikkatli olmak lazım. Onların denetimi yeteri kadar yapılamiyor. İçine bir şey katıldı mı bunu bilmiyorsun. Ambalajlı süt çok daha güvenlidir. Yeni gıda güvenliği sistemiyle her kademede denetliyoruz.

Etiketleri eskiden okunmuyordu. Bunu yasakladık en az 12 punto büyüklüğünde olacak. Denetlediğimiz yanlış bir şey olunca markayı tespit edip 'şu firma sağlığa aykırı işlemi yaptı' diyeceğiz."

CANLI YAYINDA İÇTİ
Annelerin korkmadan çocuklarına süt içirebileceğini belirten Eker, kendisi de canlı yayında süt içti.

ARAL DA ÇAY İÇMİŞTİ
Cahit Aral, 1986'daki Çernobil felaketi sonrası çaylarda radyasyon olduğu iddialarını yalanlamak için kameraların önünde çay içmişti. Dönemin Sanayi Bakanı Aral'ın bu hareketi kamuoyunda aylarca konuşulmuştu.