Zeybekci: Türkiye'nin artık cari açık diye bir sorunu kalmadı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'nin artık cari açık diye bir sorunu kalmamıştır. Böyle sağlıklı bir ekonomik iklimden spekülatörlere ekmek çıkmaz" dedi.

Anadolu Ajansı 24.03.2015 - 15:49

Zeybekci: Türkiye'nin artık cari açık diye bir sorunu kalmadı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ankara 1.Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bir takım kirli eller 17-25 Aralık operasyonlarıyla, 6-7 Ekim olaylarıyla siyasi ve ekonomik istikrarsızlık yaratmak istediler ama başarılı olamadılar. Yetmedi kurdaki oynaklığı speküle ederek ülkeyi finansal istikrarsızlığa mahkum etmek istediler, başaramadılar. O günlerde dedim ki paniğe gerek yok, 'kuru rahat bırakın, bu kurla oynayanların oyunları muhakkak ellerinde patlar.' Nitekim öyle oldu. Dünyanın en güçlü para birimleri bile Euro/dolar paritesindeki oynaklık yüzünden zarar görürken bizim paramızın bundan etkilenmemesi olanaksızdı ancak buna rağmen beklentileri boşa çıktı, oyun tutmadı."

Türkiye'nin cari açık probleminin de ortadan kalktığını kaydeden Zeybekci, "Türkiye'nin artık cari açık diye bir sorunu kalmamıştır. Böyle sağlıklı bir ekonomik iklimden tefecilere, spekülatörlere ekmek çıkmaz. Türkiye dış borç anlamında da artıya geçmiş durumda. Bankacılık yapımız her şeye rağmen çok güçlü. Tek problemimiz faiz oranlarının hala çok yüksek oluşu. Yatırımcının finansman ihtiyacını düşük maliyetle temin edeceği kabul edilebilir oranlara ihtiyacımız var" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...