DB: Gıda fiyatlarındaki artış endişe verici

Dünya Bankası, tahıl fiyatlarının rekor düzeylere yükselmesinin olumsuz etkileri hakkında uyardı. Banka, tahıl fiyatlarındaki artışın 2008'e kıyasla daha geniş çaplı olduğuna dikkat çekti.

31.07.2012 - 12:56

DB: Gıda fiyatlarındaki artış endişe verici

Dünya Bankası, artan tahıl fiyatlarının olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu.

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, artan tahıl fiyatlarının dünyanın en fakir kesimlerini tehdit ettiğini ve uzun süreli olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Dünya Bankası'nın hükümetlere artan gıda fiyatlarıyla mücadelede yardıma hazır olduğunu söyleyen Kim, kısa dönemli fiyat artışlarının olumsuz etkilerine izin verilmeyeceğini kaydetti.

Kim, gıda fiyatları yükseldiğinde fakir ülkelerde ailelerin masraflarını azaltmak için çocuklarını okuldan almak zorunda kaldığını belirterek sorunun sosyal boyutlarına da dikkat çekti.

Dünya Bankası Başkanı, gıda fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklanan yetersiz beslenmenin çocuklarda bir ömür boyu süren fiziksel, sosyal ve zeka sorunlarına yol açtığını vurguladı.

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, yaşanan fiyat artışının 2008'e kıyasla daha geniş çaplı olduğu ifade edildi. Banka, şu anda küresel bir tahıl kıtlığından bahsetmek için erken olduğunu kaydetse de, stoklarda yaşanan azalmanın endişe verici olduğunu belirtti.

Artan tahıl fiyatları gelişen ülkelerde de etkisini göstermeye başladı. Dünyanın en büyük mısır ithalatçısı Japonya, son dönemde mısırda görülen rekor fiyatlar sonrası ithalatını azalttı. Mısırın en çok hayvan yemi olarak kullanıldığı Japonya'da, yem üreticileri buğdayı tercih etmeye başladı. Böylece Japonya'nın buğday ithalatı geçen seneye göre 5 kat arttı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...