Doğalgaz ve elektrikte tasarruf önerileri

Tüketici Sorunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Akbal, doğalgaz ve elektrik tasarrufu sağlayacak önerilerde bulundu.

Doğalgaz ve elektrikte tasarruf önerileri

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal, soğuk havanın etkisini artırmaya başladığı bugünlerde doğalgaz ve elektrikte tasarruf için fırınlarda metal yerine seramik ve cam kaplar kullanılması, evlerde sıcak tutan giysilerin tercih edilmesi, cihazlar kullanılmadığında elektriğinin tamamen kesilmesi gibi önerilerde bulundu.

Akbal, Türkiye'de geçen yıl tüketilen doğalgazın yüzde 48'inin elektrik üretiminde, yüzde 25'inin sanayide, yüzde 19'unun konutlarda, yüzde 7'sinin de diğer sektörlerde kullanıldığını aktardı.

Bilgin Akbal, enerji ihtiyacını azaltabilmeleri için tüketicilere şu önerilerde bulundu:

"Bina, çatı ve pencere yalıtımları iyi olmalı. Kış aylarında binaların giriş kapıları açık bırakılmamalı. Bina ısı kayıplarını azaltmak için kullanılmayan oda ve alanlardaki radyatör vanaları kapatılmalı. Radyotörlerin üstü ve önleri ısıyı odaya ulaştırmaları için açık, arkaları ise yansıtıcılı olmalı. Kombilerin bakımları yaptırılarak doğalgaz verimli kullanılmalı. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazların filtreleri temizletmeli ya da değiştirmeli. Işığı yansıtacak açık renkli duvarlar, mobilyalar, perdeler, halılar tercih edilerek aydınlatma ihtiyacı azaltılmalı. Evde yaşayanların her biri ayrı ayrı odalara dağılıp ısı ve elektrik enerji sarfiyatına meydan verilmemeli. Fazla ışıklandırılmış alanlardaki lambaların sayıları azaltılmalı. Bina giriş, koridor, hol ve tuvalet gibi yerlerde, az enerji tüketen ampuller kullanılmalı."

Fırınlarda, metal yerine seramik ve cam pişirme kapları kullanılmasını tavsiye eden Akbal, pişirme süresinden 5 dakika kadar önce fırının kapalı konuma getirilmesi gerektiğini anlattı.

Yeni alınacak elektrikli cihazlarda, enerji verimliliği yüksek olanların seçilmesini öneren Akbal, "Satış fiyatı yüksek olsa bile elektrik enerji sarfiyatı azalacağından zaman içinde daha ucuza gelecektir. Üretimde yüksek enerji gerektiren prosesler gece vardiyalarına yöneltilmeli. Bina siluetini ortaya çıkarmak için yapılan aydınlatmalar, ışıklı reklam panoları kapatılmalı" ifadelerini kullandı.

Akbal, konutlarda doğalgazın daha az kullanılması için sıcak tutan giysilerin tercih edilmesini önerdi.

Çalışma mekanlarında masa veya tezgahlar üzerine direkt ışık veren iş lambaları kullanılması gerektiğini vurgulayan Akbal, "Kullanılmadığında televizyon, video oyunu, bilgisayar, müzik seti gibi cihazların anahtarından bütün enerjisi kesilmeli. Çamaşır, bulaşık makinesi ve ütü gibi elektrikli cihazlar 22.00'den sonraki saatlerde çalıştırılmalı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...