Dolar ne kadar? (22 Aralık 2017 dolar fiyatları)

Hafta boyu sakin seyreden dolar/TL 3,81'in üzerinde işlem görüyor.

Haberler - ntv.com.tr 22.12.2017 - 11:42

Dolar ne kadar? (22 Aralık 2017 dolar fiyatları)

Dolar, haftanın son gününde yükselse de haftayı kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

ABD'deki vergi yasasının Kongre'den geçmesi ABD tahvil faizlerine yükseliş olarak yansırken, döviz piyasalarında sakin bir seyir söz konusu. Buna paralel dolar/TL'de yatay ancak hafifi aşağı eğilimli bir hareket gözleniyor.

Dolar/TL bu sabah 3,82 civarında işlem görüyor. 

Euro/TL ise 4,5269/4,5298 seviyesinde yer alıyor.

Dolar yükselmesine rağmen haftalık kayıp kaydetmeye hazırlanırken; euro, Katalonya'daki seçim sonuçlarının İspanya'dan ayrılık yanlılarının kazandığını göstermesinin ardından geriledi. Bu Madrid'e vurulan bir darbe oldu.

İspanyol hükümeti, bu seçimin bağımsızlık yanlısı partilerin Katalan parlamentosundaki üstünlüğünü yıkacağını ve bölgenin İspanya'dan ayrılma isteklerine son vereceğini umuyordu. Ancak Katalonya'nın bölgesel parlamentosunu seçmek için yapılan oylamada oyların yüzde 96'sı sayıldığında ayrılık yanlısı partilerin 135 sandalyenin 70'ini kazandığı görüldü. Bu gelişmenin ardından euro 1,1817 dolara kadar geriledi.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde hafta başından bu yana görülen olumlu hava TL'ye de yansıyor. Öte yandan Merkez Bankası'nın (TCMB) geçen hafta geç likidite penceresi faizinde yaptığı 50 baz puanlık artışı ortalama fonlama maliyetine de yansıtarak yüzde 12,75'e çekmesi de piyasayı destekleyen unsurlar arasında gösteriliyor.

Sayfa Yükleniyor...