EPDK: Akaryakıt fiyatları kanuna aykırı

EPDK akaryakıt fiyatlarının kanuna aykırı tespit edildiğine karar verdi. Akaryakıt şirketlerine 20 gün süre verildi.

Reuters 01.06.2009 - 14:27

EPDK: Akaryakıt fiyatları kanuna aykırı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), uzun süredir diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğu nedeniyle gündemde olan akaryakıt fiyatlarının, kanuna aykırı şekilde tespit edildiğine karar verdi.

EPDK, serbest piyasa koşullarına da uymayacak şekilde belirlenen fiyat politikalarında değişiklik yapılması için akaryakıt şirketlerine 20 gün süre tanıdı.

Reuters'a değerlendirmede bulunan yetkililer, dağıtım şirketlerinin bu sürede durumlarını düzeltmemeleri halinde, EPDK'nın şirketler hakkında soruşturma açabileceği gibi Türkiye çapında akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik tavan fiyat belirleyebileceğini ifade ediyorlar.

EPDK'nın web sitesinde yer alan açıklamada, petrol piyasasında dağıtıcıların tarifelerde en yakın dünya serbest piyasasını dikkate almadığını, kanuna aykırılıkların giderilmesi için de şirketlere 20 Haziran'a kadar süre verildiğini belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10'uncu maddesinin 'Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir' hükmüne uygun hale getirmeleri için 20 Haziran 2009 tarihine kadar süre verilmesine karar verilmiştir."

1.5 YILDIR GÜNDEMDEYDİ
EPDK, akaryakıt fiyatlarının serbest piyasa koşullarına göre belirlenip belirlenmediğine yönelik konuyu yaklaşık 1.5 yıldır gündeminde  tutuyordu.

Kurum, en son geçen yıl Eylül ayında bir fiyatlandırma yönetmeliği çıkararak, tüm şirketlerin bu esaslara uygun olarak tarifelerini sunmalarını  talep etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...