Fitch'in İzmir raporu olumlu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, döviz kurlarının aşırı hareketlendiği şu günlerde yeni kredi analiz raporu daha yayınladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin finans durumunu değerlendiren Fitch, "Belediye'nin 2015-17 döneminde cari dengesinin sağlam kalmaya devam edeceği ve yatırım harcamalarının tamamını karşılayacağı" tahmininde bulundu.

DHA 22.08.2015 - 10:17

Fitch'in İzmir raporu olumlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'AA+' olan ulusal uzun vadeli kredi notu ile 'Yatırım yapılabilir' düzeyindeki yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notu (BBB) teyit edildi.  

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi kredi notuyla ilgili Haziran ayında yaptığı açıklamanın ardından, piyasaların aşırı hareketli olduğu şu günlerde, 21 Ağustos Cuma akşamı yeni kredi analiz raporu daha yayınladı. Fitch'in bu son raporunda, olumsuz iç ve dış ekonomik koşullara rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin güçlü mali yapısını bir kez daha onaylandı.  
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyet marjları ve varlıklı ekonomisi ile güçlü olmayı sürdürdüğü belirtilen Fitch'in açıklamasında, faaliyet dengesinin 2015-2017 yıllarındaki faaliyet gelirlerinin yüzde 60'ı civarında 'Güçlü seviyelerde' kalması beklendiği ifade edilerek, yine güçlü faaliyet performansı sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borç servislerini 'Rahatlıkla karşılayabilecek kapasitede' olduğu kaydedildi. 
 
Derecelendirme kuruluşu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2015-17 döneminde cari dengesinin sağlam kalmaya devam edeceği ve söz konusu dönemde Belediye'nin yatırım harcamalarının tamamını karşılayacağı tahmininde de bulundu.  
 
Açıklamada, İzmir'in büyük yatırımlar için yeni borçlanmalar yaptığı, borç portföy hareketinin çok uluslu ve uzun vadeli olmasının ise borç profili için hafifletici etkisi olduğunun altı çizildi. Fitch, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılındaki cari dengesinin 'Sermaye harcamalarının yüzde 97'sini karşıladığını' da kaydetti. 

Aziz Kocaoğlu
Aziz Kocaoğlu

Bu raporu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şöyle dedi: 
 
"Olumsuz iç ve dış ekonomik koşullara ve buna bağlı olarak finansal piyasalardaki dalgalanmalara rağmen; şeffaf, istikrarlı ve tedbirli mali yapımızı yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürüyoruz. Bizim çok iyi bildiğimiz bu durum, Fitch'ten gelen 'Yatırım yapılabilir' notuyla bir kez teyit edildi. Ulusal ve küresel finans sistemi ve ekonomiyle ilgili gelişmeler, mutlaka kentimizi de az ya da çok etkileyecek. Belediyemizi bu gelişmelerden azami şekilde korumaya çalışmak, varsa fırsatlardan istifade etmek, iç veya dış piyasadan gelebilecek her türlü olumsuz şok karşısında ekonomimizin hasara uğramamasını sağlamak, bizim hassasiyetlerimizin başında geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, ulusal ve küresel gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz."

Sayfa Yükleniyor...