General Motors (GM) Başkanı ve CEO'su Vekili Ed Whitacre yaptığı açıklamada, ''Borcumuzu ödeme niyetindeyiz. Borç ödemeyi Haziran'a kadar yapacağız'' dedi. Whitacre, şirketin, üç aylık taksitler halindeki ödemeye bu ay 1,2 milyar dolarlık ödemeyle başlamayı planladığını söyledi.

Şirketin eski üst yöneticisi Fritz Henderson'ın 1 Aralık'ta istifasından sonra üst yöneticilik görevini de üstlenen Whitacre, bu görevde ne kadar süre kalacağını bilmediğini ancak, uzun süre kalma niyetinde olmadığını belirtti.

Hükümetin üst yöneticilere yapılacak ödemeler konusundaki kısıtlamaların yeni bir üst yönetici bulunmasını çok zorlaştırdığını kaydeden Whitacre, GM Yönetim Kurulu'nun bu görev için şirketin içinde ya da dışında araştırma yapacağını, yönetici adayının otomotiv sektöründe deneyimli olmasının yararlı olacağını ancak, bunun gerekli şart olmadığını ifade etti.

GM Yönetim Kurulu'nun, GM'nin Avrupa birimi Opel'in satılıp satılmaması konusunda Henderson ile fikir ayrılığına düştüğünü bildiren Whitacre, Henderson'ın Opel'in satılmasını istediğini ancak, yönetim kurulunun Opel'i elde tutmaktan yana tavır koyduğunu söyledi.

ABD hükümeti, 45,3 milyar doları şirketin yüzde 61 hissesine karşılık olmak üzere GM'ye toplam 52 milyar dolar kredi vermişti.