Halkbank, konut kredisi aylık faiz oranını 36 ay vadede yüzde 0,95'ten yüzde 0,88'e, 37–60 ay arası vadelerde yüzde 0,99'dan yüzde 0,92'ye, 61–120 ay arası vadelerde yüzde 1,07'den yüzde 0,95'e düşürdü.

Kamu çalışanları ile maaşlarını Halkbank aracılığıyla alanlara özel 'Bordro 24 Transfer Konut Kredisi' ürününün aylık faiz oranı ise 144 ay vade için yüzde 1,08'den yüzde 0,99'a düştü. Kredinin komisyon oranı da ''0'' olarak belirlendi.

Tüketici kredilerinde de faiz ve komisyon indirimine giden Halkbank, Gülen Emekli Kredisi'nin aylık faiz oranını 48 ay vadede yüzde 1,37'den yüzde 1,32'ye düşürdü.

Kamu çalışanları ile maaşlarını Halkbank aracılığıyla alanların kullanabildiği 'Bordro 24 Transfer Tüketici Kredisi' aylık faiz oranı ise 60 ay vade için komisyonsuz ve ücretsiz yüzde 1,34 olarak belirlendi.

Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, izledikleri kredi politikaları ile rakiplerinin önemli bir kısmından ayrıştığını belirterek, şunları kaydetti:

''Merkez Bankası'nın son Para Politikası Kurulu Kararı'nda duyurduğu yarım puanlık indirim, her ne kadar faiz indirim hızında bir yavaşlamaya ve inilen seviyelerde bir süre kalınacağına ilişkin ip uçları verse de Merkez Bankası'nın para politikası, tüketici güven endeksindeki trend, orta ve uzun vadeli faiz oranlarındaki beklentimiz, son birkaç aydır konut kredilerine talepteki artış hızı, izlediğimiz kredi politikasını devam ettirmemizi mümkün kıldı. Böylece 120 ay vade için konut kredisi faiz oranını, yüzde 1'in altında belirledik. Bu düzenleme ile konut piyasasındaki mevcut canlanmaya destek olduğumuzu düşünüyoruz. Merkez Bankası faiz politikası paralelinde bundan sonraki faiz indirimlerinin çok sınırlı kalacağını düşünüyor, bu seviyelerin talebi daha da hareketlendirmesini bekliyoruz.''