'Hukuki sorun yok'

Seyrantepe Projesi’nin Danıştay 6. dairesi tarafından iptal edildiğine ilişkin haberler Galatasaray Kulübü tarafından yalanlandı.

Ntvspor 11.02.2010 - 09:28

'Hukuki sorun yok'

Seyrantepe Projesi’nin Danıştay 6. dairesi tarafından iptal edildiğine ilişkin haberler Galatasaray Kulübü tarafından yalanlandı. NTV SPOR canlı yayınına telefonla bağlanan Galatasaray Yönetim Kurulu üyesi Işın Çelebi, kararın eski imar planıyla ilgili olduğunu ve inşaat çalışmalarını ektkilemeyeceğini söyledi.


IŞIN ÇELEBİ: "HUKUKİ SORUN YOK"
NTV SPOR'a konuşan yönetici Işın Çelebi ise "2007'nin planları iptal oldu. Şu an 2008 planları içindeyiz. Proje yürümeye devam edecek. Hukuki bir sorun yok. Proje devam edecek. Stadın yapım aşamasında sorun yaşanmayacak. İnşaat devam edecek ve 29 Ekim'de tamamlanacak" ifadesini kullandı.

GALATASARAY'DAN AÇIKLAMA
Galatasaray Kulübü ise bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada "Türk Telekom Arena inşaatı herhangi bir duraksama olmadan iş programına uygun olarak devam etmektedir" ifadelerine yer veren Galatasaray Kulübü "TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından, Seyrantepe Stadı ile ilgili İmar Planı değişikliğinin iptali istemiyle açılan davaya ilişkin olarak İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nce verilen 26.12.2008 tarihli red kararı Mimarlar Odası tarafından temyiz edilmiştir. Danıştay tarafından verilen 08.12.2009 tarih ve 2009/11645 no.lu Kararla, söz konusu davanın bir üst ölçekli imar planlarının incelenerek yeniden görüşülmesi için dosya İstanbul 9. İdare Mahkemesi’ne geri gönderilmiştir" açıklamasını yaptı.

TOKİ BAŞKANI: İNŞAAT DURDURULMAZ
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe Stadı projesiyle ilgili olarak, "imar planının iptal edilmesi, ruhsatın iptal edilmesi anlamına gelmez" dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, kabası bittiği için inşaatın durdurulmasının mümkün olmadığını, Danıştayın TMMOB Mimarlar Odasının başvurusu üzerine 2007 imar planını iptal ettiğini, 2008'de yeni imar planı yapıldığını bildirdi.

İnşaatın 2008 imar planı üzerine yapıldığını bildiren Bayraktar, şunları söyledi: "Kabası bittiği için plan iptali ruhsat iptali anlamına gelmez. İnşaata başlamasaydık temel aşamasında olsaydık neyse. Kaba inşaatı bitti. Artık tefriş aşamasına geçtiği için plan iptali inşaatı durdurmayı gerektirmez."

Bayraktar, 52 bin kişi kapasiteli olacak stadın UEFA standartlarına uyup uymadığına ilişkin olarak da şöyle konuştu: "İnşaat başlamadan önce proje UEFA kurallarına uygundu. Ancak UEFA'nın geçen yıl yaptığı yönetmelik değişikliğinden sonra standartlara uygunlukta sorun yaşandı. Sorunu çözmek için zemini 20 santimetre yukarı kaldıracağız. Zeminin yükseltilmesi nedeniyle stadın kapasitesi 55 binden 52 bine düşecek."

Proje değişikliği nedeniyle inşaatı üstlenen Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Uzunlar İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş'nin sorun çıkarmasının söz konusu olamayacağını ifade eden Bayraktar, "Parayı veren biziz, bizim inisiyatifimiz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün inisiyatifi doğrultusunda proje uygulanır. Bir sorun çıkarılması söz konusu olamaz. Parayı biz veriyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...