Dünyanın en büyük girişim sermayesi şirketlerinden Abraaj Group, yönettiği fonlardan birinin Türkiye'de Fibabanka'nın azınlık hissesi aldığını duyurdu.

Fibabanka, Dubai merkezli girişim sermayesi olan Abraaj'ın yaptığı yatırımı şube ağını genişletmek ve büyümesini desteklemek için kullanacak.

71 yaşındaki Hüsnü Özyeğin'in son Forbes zenginler listesine göre 2.7 milyar dolar kişisel serveti bulunuyor.
71 yaşındaki Hüsnü Özyeğin'in son Forbes zenginler listesine göre 2.7 milyar dolar kişisel serveti bulunuyor.

Fibabanka'dan hisse alınması Abraaj'ın Türkiye'deki 9'ncu yatırımı oldu. Fibabanka, Hüsnü Özyeğin'e ait Fiba Holding çatısı altında faaliyet gösteriyor. Özyeğin daha önce de sıfırdan kurduğu Finansbank'ı Yunanistan merkezli NBG'ye satmıştı.

Hisse alım sürecinin gerekli izinlerin alınmayısıyla 2016 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

''ÖZYEĞİN İLE ORTAKLIK YAPMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ''

İşte resmi açıklama:

''Fibabanka, TurkFinance B.V. (Abraaj Group) ile Bankaya ortak olmalarına yönelik 'Sermaye İştirak Sözleşmesi' imzaladı.

03/06/2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile; Abraaj Group'un Fibabanka'ya %9.95 oranında ortak olması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmış olup sermaye artışı yoluyla kurulacak söz konusu ortaklık, ilgili resmi kurumların onayının alınmasını takiben tamamlanacaktır.

Fiba Holding bünyesinde faaliyete geçmesinin ilk 5 yılında 12 misli büyüyen Fibabanka, istikrarlı ve başarılı büyümesini Ekim 2015'te IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası)ile yaptığı ortaklık sayesinde pekiştirmiş, 3 Haziran'da Abraaj Group ile imzalanan 'Sermaye İştirak Sözleşmesi' ile bu büyümeyi daha güçlü bir şekilde devam ettirmek için önemli bir adım atmış oldu.

Yüzde 9.95'lik Fibabanka hisse satışının imza töreni...
Yüzde 9.95'lik Fibabanka hisse satışının imza töreni...

Ortaklıkla ilgili olarak Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, ''The Abraaj Group ile ortaklığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Dünya Bankası kuruluşu IFC ve EBRD'nin ardından Abraaj Group ile yapacağımız stratejik ortaklık sonrası, yabancı ortaklarımızın da vereceği katkı ile, Fibabanka'da büyüme hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Abraaj Group Kurucusu ve Grup İcra Başkanı Arif Naqvi şunları söyledi: 'Fibabanka, son derece çekici Türk bankacılık sektöründe çok hızlı büyüyen bir oyuncu ve biz bu büyümenin bir parçası olacağımız için çok heyecanlıyız. Ortağımız Sn. Hüsnü Özyeğin, kurduğu Fiba Holding'i Türk özel sektörünün öncü gruplarından biri haline getirmiş, Türk bankacılık sektöründe çok önemli başarılara imza atmıştır.'

Abraaj Group Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ise şunları ekledi: 'Türk bankacılık sektörü kredi portföyü geçtiğimiz 10 yılda 10 kat büyüdü ancak Türkiye hanehalkı borçluluk oranı hala Euro bölgesinin üçte biri seviyesinde. Fibabanka'yı piyasanın lider bankalarından biri yapma yolunda Hüsnü Özyeğin ve ekibiyle ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz."