İş Bankası bu yıl 60 şube daha açacak

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Söyler, kriz nedeniyle yatırımlarını durdurmadıklarını belirterek, 2009 yılı sonuna kadar 50-60 şube daha açmayı planlandıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 08.04.2009 - 11:12

İş Bankası bu yıl 60 şube daha açacak

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler, Türkiye'nin en büyük özel bankası olduklarını ve 21 bin kişiyi istihdam ettiklerini kaydetti.

Sakarya'da 10 şubelerinin bulunduğunu ve önümüzdeki günlerde de 2 şube daha açacaklarını ifade eden Söyler, şunları söyledi:

''Ülke genelinde, 2009 yılı sonuna kadar 50-60 şube daha açmayı planlıyoruz. Ekonomik kriz nedeniyle yatırımları durdurmadık. 84 yıldır Türkiye için varız. 2007 yılında 928 şubemiz vardı. 2008'de 100 şube açınca, şube sayımız 1028'e ulaştı. 2009'da krize rağmen, çalışmalarımızı dondurmadık. Şu anda şube sayımız 1040'ı geçtik. Bu kriz biteceği ve ülkemiz devamlı büyüyeceği için, biz de bu büyümenin içinde olmak istediğimizden dolayı, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hiçbir zaman tasarrufa yönelmedik ve yönelmeyeceğiz.''

Dünyadaki ekonomik durgunluğun devam etmesine rağmen, Türkiye'deki bankalarda likidite açısından bir problemin olmadığını kaydeden Söyler, ''Onun içindir ki, kredi musluklarında da herhangi bir kısılma yok. Fakat niye kredi azaldı derseniz bunun nedeni, bu bankaların çekincesinden değil, iş hacmi azaldığı için azaldı. Türkiye'de kredi pazarı da azaldı desek yanlış olmaz'' diye konuştu.

İş Bankası'nın ülkenin ticari kredilerdeki payının yüzde 20 civarında olduğunu dile getiren Söyler, sözlerine şöyle devam etti: ''İnsanlara ihtiyaçları oranında değil, hak ettikleri oranında kredi verilmeli. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Krediyi sektörüne, segmendine ve iş yaratma kapasitesine göre, o firmanın geri ödeyebileceği güce göre veriyoruz. Bu hem kendi verdiğimiz paraların sağlıklı bir şekilde geri dönmesi ve bir de o krediyi alan kişinin veya kuruluşun krediyi öderken bir sıkıntıya düşmemesi için önemli. Zamanı geldiğinde müşteriye 'sana bu kadar kredi verilmeli, fazlası sakıncalı' denmeli. Yoksa bankacılık körü körüne mal varlığı çok iyidir diye o mal varlıklarına güvenip sonuna kadar kredi vermek değil, geri dönebilecek krediyi vermek gerekiyor.''

2010 YILI İÇİN İYİ SİNYALLER VAR
Ekonomistlerin ekonomik kriz nedeniyle 2009'un kaybedilmiş yıl olduğunu söylediklerini bildiren Söyler, sözlerini şöyle tamamladı: ''Bu yılı öyle ya da böyle küçülmeden, bir önceki yılı aratmayacak şekilde devam ettirmekte herkes için yarar var. Ama 2010 yılı için iyi sinyaller var. 2010 yılında 2009'un yaralarını saracağımıza, trendin biraz yukarı doğru gideceği anlaşılıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...