Merkez faizde sürpriz yapmadı

Merkez Bankası yılın ilk toplantısında faizi yüzde 5.75'te bıraktı.

24.01.2012 - 09:24

Merkez faizde sürpriz yapmadı

Merkez Bankası yılın ilk faiz toplantısını yaptı.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 5.75'te tuttu. Banka, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 5'te, gecelik borç verme faiz oranını da yüzde 12.5'te bıraktı.

CNBC-e anketinde faiz ve munzamda değişiklik beklenmiyordu.

Bankadan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiği bildirildi.

Yurt içi nihai talep yavaşlarken net ihracatın büyümeye katkısının arttığı belirtilirken, bu çerçevede önümüzdeki dönemde ekonomideki dengelenme eğiliminin süreceği ve cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceğinin öngörüldüğü kaydedildi.

Kurul, 2011 yılının son çeyreğindeki birikimli fiyat artışları nedeniyle kısa vadede enflasyonun yüksek seyrini sürdüreceğine dikkati çekerek, bu durumun beklentileri bozmasına izin vermemek için Merkez Bankası'nın, Ekim ayından bu yana para politikasında önemli bir sıkılaştırmaya gittiği ifade edildi.

Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde yurt içi talep büyümesinin ılımlı bir seyir izlemesinin beklendiği bildirildi.

Yakın dönemde tüketici kredilerinde ve firmaların iç piyasa siparişlerinde gözlenen eğilimlerin bu öngörüyü desteklediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Dolayısıyla, geçici fiyat hareketlerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalması ve özellikle 2012 yılının son çeyreğinde baz etkisinin de katkısıyla enflasyondaki düşüşün hızlanması beklenmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünün orta vadeli hedeflerle uyumlu olması için para politikasındaki sıkı duruşun bir müddet daha sürdürülmesi gerektiğini ifade etmiştir. Öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle para politikasında esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir.

Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, bir hafta vadeli repo ihalesi ile yapılan Türk lirası fonlamasının miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır. Ayrıca Kurul, cari denge dinamiklerindeki düzelme eğilimi ve küresel koşullardaki ani değişimler göz önüne alındığında, gün içi döviz satım ihalelerinin düzenli döviz satım ihalelerine kıyasla daha etkili ve para politikası amaçlarına daha uygun olacağı değerlendirmesinde bulunmuştur.''

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanan açıklamada, Para Politikası Kurulu Toplantı Özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı kaydedildi.

GÜN İÇİ DÖVİZ SATIM İHALESİ AÇACAK
Bu arada Merkez Bankası, 25 Ocak 2012 tarihinden itibaren düzenli döviz satım ihalelerine son verilmesine ancak gerek görülen günlerde gün içi döviz satım ihaleleri açılmasına karar verdi.

Yapılan açıklamada, "25 Ocak 2012 tarihinden itibaren düzenli döviz satım ihalelerine son verilmesine, ancak 6 Ocak 2012 tarihli Gün İçi Döviz Satım İhalelerine İlişkin Basın Duyurusunda belirtilen çerçevede gerek görülen günlerde gün içi döviz satım ihaleleri açılmasına ve bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar olan dönemde gün içi ihalelerde günlük olarak satılabilecek en yüksek tutarın toplam 500 milyon ABD doları olarak belirlenmesine karar verilmiştir" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...