Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, NTV'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Anayasa değişikliği oylamasıyla ilgili konuşan Özhaseki şunları söyledi: "Bu sistem iki başlılığı ortadan kaldırıyor. Başkanlık sisteminde kavga yok. Bizde sistem kavga üretiyor. Bizim sistemimiz istikrar da getirmemiş. Bizim teklif ettiğimiz sistem çok net. Gelecek insan yüzde 51 alacak, 5 sene boyunca çalışacak. Vesayet rejimi de artık çökecek. Şu anki sistem tek adamlık üzerine oturmuş bir sistem gibi görünüyor. Şu anda vatana ihanet etse bile cumhurbaşkanı yargılanamaz. Yeni gelecek sistemde bütçeyi sunma ve kararname yetkisi veriliyor. Bütçeyi sunmak bir formaliteden ibarettir. Kararname vatandaş üzerinde etki bırakacak bir şey değil. Yeni sistem asla diktatörlüğe gitmez." 

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Özhaseki, "Türkiye deprem bölgesinde. Çok da sağlıksız konutlara sahibiz. Hedef olarak önümüzdeki 10-15 yıl içinde her yıl 400-500 bin binayı değiştirerek depreme hazırlıklı hale gelmemiz lazım. Bilim adamları 2030'a kadar büyük deprem olacak gibi söylemlerde bulunuyorsa bizim hazırlıklı olmamız lazım. Her yıl 500 bin civarında konutu yenilememiz icap ediyor. Bir taraftan da güneydoğuda teröristlerin yaktığı yıktığı yerler var. Fikirtepe de bitecek inşallah. İzmir'de Karabağlar'da başlattık, devam edecek. Doğuda 70 bin civarı hasarlı binamız var " dedi.

"HER İLDE AYRI İMAR YÖNETMELİĞİ OLACAK"

Bakan Özhaseki, İmar yönetmeliği değişikliğiyle ilgili olarak, "Tüm Türkiye'de aynı imar yönetmeliğini uygulamak zaten başlı başına sakınca. Biz imarın değişmez kurallarını yazdık. Bütün illere gönderdik. Siz de kendi ilinizle ilgili bir takım tedbirler varsa ilave edin gönderin inceleyelim dedik. Her ilin imar yönetmeliği ayrı olsun dedik. Onlardan gelecek cevapları bekliyoruz. İnceledikten sonra her birini onaylanacak. Mersin'deki iklim yapısıyla Kars bir değil ki. Her ile göre bir imar yönetmeliği çıkacak" diye konuştu.