Rogoff: Dolar zayıflayacak

Ünlü ekonomi profesörü Rogoff, gelişmekte olan piyasaların faiz oranlarında bir baskı olacağını, bunun sonucu olarak doların zayıflayacağını belirtti.

26.01.2011 - 12:00

Harvard Üniversitesi Kamu Politikası ve Ekonomi Profesörü Kenneth Rogoff, Davos'ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda CNBC-e'nin sorularını yanıtladı.

Rogoff şunları söyledi: "Dünyanın dibinin çökmeyeceğine inanılıyor, 2. dibe ilişkin endişeler çok daha sessiz. Euro Bölgesi'nde değil, ABD'de değil, gelişmekte olan piyasalarda faiz oranlarının artması gerekiyor. Bence gelişmekte olan piyasalarda çok farklı bir durum var. Şu anda sorun ABD'de değil, onlar durgunluktan çıkmaya çalışıyor. ABD'de ihtiyatlı bir iyimserlik var. Fed travmatik bir değişiklik yapmayacak.

Gelişmekte olan piyasaların faiz oranlarında bir baskı olacak, bunun sonucu olarak dolar zayıflayacak. Bazı merkez bankaları faiz artırmayacağım diyecek ama yapacakları fazla bir şey de yok.

Dolar Euro'ya karşı güçlenecek. Ama bazı para birimlerine karşı zayıflayacak. Euro mu, dolar mı, kesin tahminde bulunmak zor ama Euro'nun aşağı yönlü riskleri söz konusu.

Büyüme var ama başladığımız noktaya dönüyoruz. ABD'ye bakınca durgunluğun en başındaki seviyeye ulaşmış durumda. Euro Bölgesi çok daha kötü durumda. Çok ciddi işsizlik sorunu var.

Bütçe açığı Türkiye için en önemli sorun. Avrupa'dan dolayı bir kaygı duymak zorunda."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...