Piyasa beklentilerinin çok üzerinde yükselen sanayi üretimi Ağustos'ta yıllık bazda yüzde 11 arttı.

Ağustos ayında gerçekleşen yüzde 11'lik artışa rağmen sanayi üretimi bir önceki aya göre de yüzde 4,1 geriledi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2010 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,9, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi yüzde 15,7 arttı.

CNBC-E anketinde yüzde 7,4'lük bir artış bekleniyordu. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi de aylık bazda yüzde 2,7 arttı.

Ağustos ayında en hızlı yükseliş yüzde 47,9 ile bilgisayar ve elektronik cihaz üretiminde gerçekleşirken motorlu taşıt üretimi yüzde 27,7 yükseldi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2010 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı endeksi yüzde 15,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2010 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 arttı, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,7 artış gösterdi.

ANA SANAYİ GRUPLARI
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 22,1 ile sermaye malı imalatında görüldü.

Bu sınıflamaya göre diğer gruplar incelendiğinde enerji imalatı yüzde 12.7, ara malı imalatı yüzde 10,7, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 7,1, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 6,5 arttı.

İMALAT SANAYİ ALT GRUPLARI
İmalat sanayi üretim endeksi, alt gruplarının ağustosta 2009 yılının aynı ayına oranla yüzde değişim oranları incelendiğinde en yüksek artış yüzde 47,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında görüldü. Bunu yüzde 27,7 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı, yüzde 24,1 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, yüzde 19,6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, yüzde 16,3 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı ve yüzde 15,9 ile elektrikli teçhizat imalatı izledi.