Rönesans Holding'in iştiraki olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile ABD'li ortağı AGP şirketi tarafından inşa edilen, Rusya'nın üçüncü büyük şehri, Sibirya'nın da gözde yerleşim alanı Novosibirsk kentinde yaklaşık 150 bin metrekarelik alanı sahip, ''Aura'' isimli Alışveriş Merkezinin (AVM) resmi açılışı yapıldı. 

Açılış törenine, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Novosibirsk Belediye Başkanı Vladimir Filipovich Gorodetskiy, AGP yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

Ilıcak, 150 bin metrekare inşaat alanına, 61 bin metrekare de kiralanabilir alana sahip AVM'de 211 mağazanın bulunduğunu ve yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. 

Merkezin inşaatının 2008 yılında başladığını, fakat küresel ekonomik kriz nedeniyle bir süre duraklama yaşandığını anlatan Ilıcak, yaklaşık 150 milyon dolara mal olan AVM'nin Sibirya'nın en büyük alışveriş merkezi durumunda olduğunu söyledi. 

''YÜZDE 96 KİRALAMA ORANI ÇOK İYİ BİR ORAN'' 
Aura AVM'nin yüzde 96 kiralama oranıyla açıldığına işaret eden Ilıcak, ''Türkiye'de bir AVM ortalama yüzde 70-80 doluluk oranıyla açılır. Bu rakam düşünüldüğünde yüzde 96 çok iyi bir oran'' dedi.

Halen St. Petersburg'da ofis ve iş merkezlerinden oluşan 9 adet projenin bulunduğunu, bunlardan 5'inin açıldığını, 4'ünün ise inşaat aşamasında olduğunu belirten Ilıcak, ayrıca Soçi ve Tyumen şehirlerinde konut, Surgut şehrinde de AVM projesinin bulunduğunu kaydetti. 

Ilıcak, önümüzdeki 3-5 yıl içinde Türkiye'de ve Rusya'da en büyük ticari gayrimenkul geliştiricilerden biri olmayı hedeflediklerini de vurguladı.

HAFTA İÇİ 25 BİN, HAFTA SONA 50 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR 
İlk aşamada AVM'nin günlük 25 bin kişi, hafta sonları da günlük 50 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor. 

O'Key Hipermarket, MediaMarkt, Etam, Detskiy Mir, Mothercare, Bershka, Massimo Dutti, New Yorker, Koton, LCW, Zara gibi çok sayıda markanın yer aldığı AVM'de ayrıca 2 bin 500 metrekarelik bir eğlence alanı, çocuk parkı, sinemalar ve bowling salonları yer alıyor.

Ilıcak, Holding iştiraklerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş'nin yüzde 25'inin halka arzı için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuru yaptıklarını açıkladı. 

Ilıcak, yıl sonu bilançolarıyla halka açılmayı düşündüklerini ve 1,5 milyar dolar büyüklüğünde gayrimenkul portföylerinin bulunduğunu söyledi. 

Halka arzın gerçekleşmesi durumunda, buradan gelecek gelirin sermaye olarak şirket içine aktarılacağını ve gelirin bundan sonraki yatırımlarda kullanılacağını kaydeden Ilıcak, ''Geliri yeni yatırımlar yapmak için kullanacağız, dolayısıyla şirketi daha hızlı bir şekilde büyütebileceğiz'' diye konuştu. 

Rönesans Gayrimenkul Yatırımda yaklaşık 30 proje bulunduğunu, AVM, otel ve ofis binalarından oluşan 13 tanesinin kira geliri getiren, bitmiş gayrimenkul olduğunu, kalanların da devam eden projeler olduğunu anlatan Ilıcak, ''Ankara, İstanbul ve Adana'daki Optimum AVM'leri, Gaziantep Sanko Park'ın yüzde 33 hissesi, Gaziantep'te ayrıca küçük bir alışveriş merkezi, İstanbul'daki Kozzy AVM ve Novosibirsk'teki Aura da halka arzın içinde olacak'' dedi.