S&P Türkiye'nin notunu artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunu BB'den yatırım yapılabilir düzeyin bir altı olan BB+'ya yükseltti.

27.03.2013 - 19:57

S&P Türkiye'nin notunu artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'tan Türkiye'ye iyi haber geldi.

Kuruluştan yapılan açıklamada Türkiye'nin BB olan uzun vadeli kredi notunun BB+'ya yükseltildiği bildirildi.

'Türk ekonomisinin direnç kazandığı' belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türk ekonomisinin görece sağlam olan mali performansını gözardı etmeden yavaşça yeniden dengelendiği görülüyor. Türkiye'nin dalgalı kur rejimi, döviz borçlanmasında temkinli limitlenme ve derinleşen yerel sermaye piyasası, ekonomiyi potansiyel sermaye hareketlerine karşı dirençli hale getiriyor. Bu sebeple, Türkiye'nin not görünümünü 'BB+'ya yükseltiyoruz. Not görünümü durağan.''

'ÇÖZÜM SÜRECİ' VURGUSU
Açıklamada ayrıca 'çözüm süreci'ne yönelik atılan adımlara da vurgu yapıldı.

''Kürt meselesinin çözülmesi için kaydedilen ilerlemeye'' dikkat çekilen açıklamada 'Türkiye'nin barışçıl yollarla Kürt sorununun çözümünü sağlamasının kredi notuna, mali ve ticari performansa olumlu etkisi olabileceği' belirtildi.

''Bunun, daha önce gösterilen çabalardan daha uzun süreli olmasını bekliyoruz. Eğer öyle olursa, güvenlik sebepli harcamalar azalacak ve sınır ticareti artacaktır'' ifadeleri kullanıldı.

'BAŞARIMIZIN TEYİDİ'
Resmi ziyaret için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulanan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, haberin hemen ardından NTV New York Muhabiri Selim Atalay'a bir değerlendirme yaptı.

Not artışının cesaret verici olduğunu söyleyen Şimşek, Türkiye'nin daha yüksek notu hak ettiğini dile getirdi.

Şimşek "S&P güçlü mali performans ve yapısal reformların sürdürülmesinin gelecek aylarda daha da yüksek not getireceğini vurguluyor. Zaten yüksek ve güçlü perfomansa ve yapısal reformlara devam ediyoruz, edeceğiz. Not artışları aynı zamanda hükümetimizin uygulamalarının ve başarılarının teyididir" diye konuştu.

'GEÇ KALDILAR'
Türkiye'nin not artışını 'çoktan hak ettiğini' söyleyen Şimşek, "S&P geç kaldı" değerlendirmesini yaptı.

ÇAĞLAYAN: PERFORMANSIMIZIN ALTINDA
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise artışın yeterli olmadığını belirtti. Kredi notunun yükseltilmesinin, Türkiye ekonomisinin hakkının teslimi olduğunu belirten Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada özetle şu ifadeleri kullandı:

"S&P'nin, not artırımının temelinde çözüm sürecine atıfta bulunması, istikrarlı ve sürdürülebilir borçlanma politikasının yanı sıra ihracat performansına vurgu yapması önemli. Bu not artışı sevindirici olmasına rağmen Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansın altındadır.

Hükümetin kararlılıkla yürüttüğü çözüm süreci, yeni yatırım teşvik sistemine olan ilgiyi daha da artıracağına inanıyorum. Bu da büyümeye, istihdama, ihracata yansıyacak, Türkiye hak ettiği yatırım yapılabilir ülke düzeyine önümüzdeki dönemde ulaşacaktır. Not artırımının Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum.''

YILMAZ: HAK ETTİĞİMİZ NOT DEĞİL
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dan da Şimşek ve Çağlayan'ın değerlendirmelerine paralel bir açıklama geldi. Not artırımının 'olumlu' olduğunu söyleyen Yılmaz, "Türkiye'nin hak ettiği not yine verilmedi'' dedi. Yılmaz, "Türkiye kesinlikle yatırım yapılabilir ülke notuna ulaşması gereken bir ülke'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...