Stadın yanına hastane olur mu?

Seyrantepe'de yapımı devam eden Türk Telekom Arena Stadı ile hemen yanına inşa edilecek olan ve 3 yıl sonra faaliyete geçmesi planlanan hastane, bölge sakinlerini ikiye böldü...

05.08.2010 - 11:08

Stadın yanına hastane olur mu?

111 yıllık tarihiyle İstanbul’un en eski hastanelerinden biri olan Şişli Etfal Hastanesi, yaklaşık üç yıl sonra yeni yerine yani Seyrantepe’deki Türk Telekom Arena Stadı'nın doğu tarafına taşınacak.


TOKİ tarafından, 156 bin 746 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak 600 yataklı hastane için ihale gerçekleştirildi ve yetkili firmaya yer teslimi yapıldı. Zemin etüdleri başlanan, 107 bin 300 metrekarelik kapalı alanı olacak hastane 7 bloktan oluşacak.

Şişli Etfal’in mevcut yeri ise Sağlık Bakanlığı’na ait. Eski binalar ya yeniden yapılacak ya da renovasyondan geçirilecek. Bakanlık, hastanenin çocuk hastanesi olarak devam etmesini öngörüyor.  

Star gazetesinin haberine göre; bölge sakinleri bu gelişmeleri iki farklı şekilde değerlendiriyor. Bir taraf yaşanan bu gelişimden ötürü sevinçli ancak diğer taraf ise kargaşa yaratacağı düşüncesiyle endişeli...

BÖLGEDE ULAŞIM RAHATLADI
Stat henüz yapım aşamasında olmasına rağmen, şimdiden ulaşım kolaylaştı. Eskiden mahalleden uzun aralıklarla geçen otobüsler şimdi daha sıklaştırıldı. Yol düzenlemeleri yapılmaya devam ediyor; stada rahat ulaşımı sağlayan viyadükler yapılıyor. Levent Metro Hattı, Seyrantepe’ye bağlanıyor.

VATANDAŞLAR ASAYİŞ VE TRAFİKTEN ENDİŞELİ
Vatandaşlar, stat açıldıktan sonra bölgenin daha da kalabalık bir hal alacağı, gürültüyü ve trafiği de beraberinde getireceği görüşünde...

Ayrıca büyük çabalar sonucu çözülen asayiş sıkıntısı mahalleliye göre tekrar baş gösterebilir. Çünkü her kesimden insanın buraya maç izlemeye geleceği tahmin ediliyor. Gece geç saatlere kadar maç sonrası eğlencelerin olacağı ve kavgaların stat dışına taşınacağı endişesi var.

Bunun yanı sıra stadın yanına yapılacak hastanenin bu kargaşayı kaldırıp kaldıramayacağı ise ayrı bir tartışma konusu...

Bölge sakinleri, durumu şöyle değerlendiriyor:

SEYRANTEPE MAHALLESİ MUHTARI KEMAL KILIÇ:
BİNLERCE TARAFTARIN GÜRÜLTÜSÜ NASIL ENGELLENECEK? ÇÜNKÜ YANINA BİR HASTANE YAPILMASI PLANLANIYOR!

"Stat Seyrantepe’ye yarım yamalak katkıda bulunacak. Ulaşımın gelmesi, bunun için viyadüklerin, köprülerin yapılması, yolların düzeltilmesi büyük bir gelişmeyken; bunun yanı sıra kalabalık, gürültü, trafik ve asayiş sıkıntısı bizi endişelendiriyor. Mahallemizde yaşayan vatandaşların bir kısmı bu gelişmeleri olumlu karşılıyor. Bir kısmı da bu durumdan rahatsız. Stadın ses yalıtım sistemiyle inşa edildiği söyleniyor. Bu zaten düşünülmüştür. Ancak içeriden çıkan binlerce taraftarın gürültüsü nasıl engellenecek? Çünkü yanına bir hastane yapılması planlanıyor." 

BARIŞ CEM ARISOY:
BÜTÜN KAVGALAR SEYRANTEPE’YE TAŞINACAK. AYRICA STADIN ARKASINDAKİ YEŞİL ALAN DA YOK EDİLECEK

"Stadın buraya yapılıyor olması kötü, çok trafik olacak. Maçlara her kesimden insan geliyor. Sakin bir mahallemiz var. Maç olduğu zaman bu kadar da sakin olmayacak. Özellikle derbi maçlarda çıkan kavgaları sürekli haberlerde görüyoruz. Bütün o kavgalar Seyrantepe’ye taşınacak. Burası eskisi kadar huzurlu olmayacak. Ayrıca stadın arkası büyük bir yeşil alan var. Bence orası da yok edilecek ve her yer binalarla dolacak."

HAKAN KURUÇAY:
STADYUMUN YANINDA HASTANE OLMASI ÇOK MANTIKSIZ
"Maç zamanı Mecidiyeköy’ün tıkanıklığı buraya taşınacak. Maçlar genellikle 7’de başlıyor olsa da sabah saatlerinde kalabalık ve gürültü başlayacak. Bir de maç sonrası gecenin geç saatlerine kadar konvoylar, kornalar, kavgalar, gürültüler... Uyku uyuyamayacağız. Ayrıca stadyumun yanında hastane olması bence çok mantıksız." 

RAŞİDE ÜÇKEN:
STADYUMUN ÇEVRESİ POTANSİYEL BİR İŞ İMKANI OLUŞTURACAK

"Burada önemli bir sorun olan ulaşım artık rahatlayacak. Eskiden buradan otobüsler uzun saat aralıklarıyla geçiyordu. Sadece stadın inşaatı bile otobüs seferlerinin sıklaşmasını sağladı. Biz otobüslere muhtaçken metro inşaatına bile başlandı. Ayrıca stadyumun çevresi potansiyel bir iş imkanı oluşturacak. Bu sayede buradaki esnaflar rahatlayacak. Gelişmenin adımları atıldı."

CENK ALPER:
HASTANENİN YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ

"Stadın buraya yapılması bir çok şeyi de beraberinde getiriyor. Özellikle hastanenin yapılması çok önemli. Acil durumlarda eskiden yaşadığımız sıkıntıları yaşamayacağız. Kendi imkanlarımızla rahatça hastaneye ulaşabileceğiz. Bazıları stat ve hastanenin yan yana olup olamayacağını tartışıyor. Ancak stad, ses yalıtım sistemine uygun olarak yapıldığı için dışarıya ses taşmayacak. Bu yüzden statla hastane yan yana olabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...