Tüketicinin güveni kendine geliyor

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Mart ayında yüzde 4.5 artışla 94.63'e çıktı.

02.04.2012 - 09:29

Tüketicinin güveni kendine geliyor

CNBC-e Tüketici Güven Mart ayı Endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.5 değer artışıyla 94.63 değerine yükseldi.

Endekste Ocak ayının ikinci yarısında başlayan çıkış Mart ayında da devam etti. Bununla birlikte, endeks geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 daha düşük bir seviyede bulunuyor.

Endeksin alt detaylarına bakıldığında, artıştaki en önemli neden tüketim eğilimi endeksindeki artış oldu.

Son aylarda sert düşüş eğiliminde olan CNBC-e Tüketim Eğilimi Endeksi yüzde 14.3 artış göstererek 84.13 değerini aldı. Bu veri geçtiğimiz Ekim ayından sonra gerçekleşen en yüksek değer oldu. Endeks, tüketim eğiliminde güçlü bir artış sinyali veriyor. Bununla birlikte, endeksin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre oldukça düşük olması ve değer olarak 100’ün altında seyretmesi iç talebin büyümeye verdiği desteğin hala zayıf olduğunu gösteriyor.

Tüketicinin geleceğe ilişkin beklentilerinde de Mart ayında bir iyileşme oldu ve CNBC-e Tüketici Beklenti Endeksi yüzde 1.1 artarak 90.80 değerini aldı.

Endeks sonuçlarını değerlendiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 daha düşük olan tüketici güveni son 1,5 aydır güçlü bir yükselme sinyali vermektedir. Küresel jeopolitik ve ekonomik şoklar yaşanmaz ise önümüzdeki dönemde büyüme hızında yeniden ivmelenme ihtimali artmaktadır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...