Türkiye sürpriz büyümeyle dünya ikincisi

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8.2 büyüme kaydetti.

12.12.2011 - 10:01

Türkiye sürpriz büyümeyle dünya ikincisi

Büyüme üçüncü çeyrekte sürpriz yaptı.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8.2 büyüme kaydetti. Türkiye bu büyüme oranıyla dünyanın en hızlı ikinci ekonomisi oldu.

CNBC-e'nin anketinde GSYH'nin yüzde 6.7 artması bekleniyordu. Ekonomi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8.8 büyümüştü. İlk çeyrekteki büyüme oranı yüzde 12'ye revize edildi.

9 aylık büyüme oranı yüzde 9.6 olarak gerçekleşti. Ekonominin büyüklüğü 957.3 milyar liraya yükseldi.

Türkiye ekonomisinde üçüncü çeyrekte en fazla büyüme gösteren sektör, dolaylı mali aracılık hizmetleri oldu. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 12.7, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 13.9 büyüyen sektör, ikinci çeyreğinde 18.8 büyüme gösterdi. Sektörün cari fiyatlarla büyüklüğü, 3 milyar 908 milyon liraya yükseldi.

Türkiye ekonomisinde tüm sektörlerde büyüme gözlendi. En fazla büyüyen sektörler mali aracı kuruluşların faaliyetleri (yüzde 15.8), inşaat (yüzde 10.6), ulaştırma, depolama ve haberleşme (yüzde 9.7), toptan ve perakende ticaret (yüzde 9.6) oldu.

HANGİ ÜLKE NE KADAR BÜYÜDÜ?

Çin: Yüzde 9.1
Türkiye: Yüzde 8.2
Estonya: Yüzde 7.9
Hindistan: Yüzde 6.9
Litvanya: Yüzde 6.6
Endonezya: Yüzde 6.5
Singapur: Yüzde 6.1

BABACAN: BÜYÜME ÖZEL SEKTÖR TALEBİNE DAYALI
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üçüncü çeyrekte yüzde 8.2 olan büyümenin özel sektör talebine dayalı olarak gerçekleştiğini, bu yıl büyümenin yüzde 7.5 olan Orta Vadeli Program'daki tahminlerin üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

ERGÜN: BU YIL YÜZDE 8 BÜYÜRÜZ
NTV yayınına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bizim bakanlık olarak tahminimiz kapasite kullanım oranlarını, sanayi üretimindeki artışı, elektrik tüketimindeki artışı, ihracattaki gelişmeleri dikkate aldığımızda 7.9 gibi bir tahminde bulunuyorduk 8.2 olarak gerçekleşti. 2011 yılının tamamında Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 8’lik bir büyüme ile yine bir iyi bir büyüme performansı göstermiş bir ekonomi olacağını söyleyebiliriz" dedi.

2012'ye ilişkin tahminleri yorumlayan Ergün, "2012'de Türkiye için bu kadar yüksek bir büyüme rakamını önümüze koymayabilir ama bugünkü gidişatını sürdürürse Türkiye ekonomisi biraz daha yavaşlayarak ama yine de yüzde 4’lük bir büyüme, muhtemelen yüzde 4’ünde üstünde bir büyüme rakamı ile 2012’yi tamamlar" diye konuştu.

ÇAĞLAYAN: PARMAK ISIRTIYORUZ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Güven ortamı ve ekonomideki, büyümedeki istikrarın her alana yansıdığını hep birlikte göreceğiz. 2011 yılının ilk iki çeyreğinde büyümede gösterdiği performans ile dünya ekonomilerinden ayrışan Türkiye, üçüncü çeyrekte de beklentilerin üzerinde büyüyerek farklı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu büyüme oranına şaşırmadık ve şaşırtmadık, sadece parmak ısırtıyoruz'' dedi.

EĞİLMEZ: EKONOMİ İNANILMAZ CANLI
Büyüme rakamlarını yorumlayan NTV yorumcusu Mahfi Eğilmez de, "Ekonomi inanılmaz canlı gidiyor. Hız kesmeden devam ettiğimizi gösteriyor" değerlendirmesini yaptı.

ASH: TASARRUFSUZ BÜYÜME
RBS Ekonomisti Tim Ash ise, "Türkiye ekonomisi Asya stili büyüme dinamiğini sürdürüyor ancak Türkiye'nin durumunda oldukça farklı bir unsur var ki o da tasarruf etmeme kaynaklı büyüme ki bu da yüksek cari açıkla kendini gösteriyor. Merkez Bankası ve hükümet tarafından şu ana kadar atılan adımların yavaşlamada etkili olduğuna dair oldukça az kanıt var. Bir değişiklik olmazsa 2011 yılının tamamında büyüme yüzde 8, 2012'de yüzde 4-5 civarı olacak" yorumunda bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...