'Türkiye'de kimse banka satmak istemiyor'

HSBC Türkiye CEO'su Spurling, Türkiye'de kimsenin banka satmak istemediğini, organik büyümek istediklerini söyledi.

Haberler 11.04.2012 - 11:02

'Türkiye'de kimse banka satmak istemiyor'

HSBC Türkiye CEO'su Martin Spurling, CNBC-e'de Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını yanıtladı.

Bir dönem Denizbank'ın satışıyla ilgilenen HSBC'nin Türkiye CEO'su, Türkiye'de kimsenin banka satmak istemediğini belirtti.

Spurling, "Türkiye'de bankaların sermaye oranları çok güçlü. Kimse satmak istemeyecektir. Bazı bankalar satılmaya zorlanabilir. Bizim daha organik bazda ilerlememiz gerekiyor. Bu yıl 30 şube açmayı planlıyoruz. Önümüze çıkacak fırsatları değerlendirmek isteriz ama şu an organik büyüme odaklandık. Büyümek için acele ediyoruz" dedi.

İLK 6'YA GİRMEK İSTİYORUZ
"Türkiye'de 11. sıradayız, bu konumdan memnun değiliz" diyen Spurling, Türkiye'nin en iyi 5 ya da 6 bankası arasına girmek istediklerini ifade etti.

TÜRK LİRASI GÜÇLENECEK
Doların Türkiye'deki seyriyle ilgili değerlendirmede bulunan Sporling, "HSBC olarak TL'nin güçleneceğini düşünüyoruz. Son 6 ayda olanlara bakarsanız MB çok güçlü bir duruş sergiledi. 1,65-1,80 arasında olacağını düşünüyoruz. Enflasyonla ilgili gelişmeler de çok umut verici. Küresel açıdan bakınca Euro biraz artacak, dolar düşecek" dedi.

EKONOMİNİZ ÇOK GÜÇLÜ
Türkiye'de borç yükünün az olmasının büyük avantaj olduğunu ifade eden Spurling, ekonominin çok güçlü durumda olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...