Yatırımcılar gelişen ülkelere akın ediyor

Küresel piyasalarda risk iştahı artıyor. Gelişmekte olan ülke borsaları 8 ayın yeni zirvesine çıkarken, yatırımcılar riskli varlıklara yöneliyor.

ntvpara.com 14.07.2016 - 16:19

Yatırımcılar gelişen ülkelere akın ediyor

Gelişmekte olan ülke borsaları yatırımcıların küresel düşük faiz ortamında yüksek getirili varlıklara yönelmelerinin etkisiyle bugün 8 ayın yeni zirvelerine ulaşırken, para birimleri değer kazandı.

Almanya'nın ilk defa negatif getirili 10 yıllık tahvil ihraç etmesi ve Japonya'nın ekonomiyi destekleyici önlemlerin alacağı beklentileriyle beraber yatırımcılar neredeyse her gelişmekte olan ülke varlığına giriş yapıyorlar.

Gelişmiş ekonomilerdeki düşük faiz ortamı gelişmekte olan ülkelere de yayılıyor. Malezya Salı günü şaşırtıcı bir adım atarak yedi yıldır ilk defa faiz indirimine giderken, Singapur'da tahminlerin altında gerçekleşen ikinci çeyrek büyümesi merkez bankasının politika gevşetmek üzere baskı altında kalacağına işaret ediyor.

KÜRESEL RİSK İŞTAHI ARTIYOR

Credit Suisse gelişmekte olan piyasalar sabit getirili menkul kıymet stratejisti Kasper Bartholdy, "Küresel risk iştahında oldukça büyük bir atış söz konusu ve gelişmekte olan piyasa varlıklarına devam eden risk iştahı eğiliminin bir parçası" dedi.

Bartholdy, "Büyük risklerden bir tanesi de piyasaların para politikasının verdiği ipuçlarını yanlış değerlendirmesi...Ancak şimdilik ipuçları aynı yönü gösteriyor ve uzun süredir Brexit risklerine odaklanan piyasalar rahat bir nefes alıyor" dedi.

GELİŞEN ÜLKE BORSALARI KASIM'DAN BERİ EN YÜKSEKTE

Gelişmekte olan ülke borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.9 ile art arda altıncı günde de yükselirken, geçen yıl Kasım ayı başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Yatırımcıları gelişen ülke tahvillerini ellerinde tutmak için istedikleri ortalama ek getiri son bir yılın en dip seviyelerinde seyretti. Gelişen ülke tahvilleri ile ABD Hazine tahvilleri arasındaki getiri farkı 379 baz puanda seyrediyor

Para birimlerine bakılınca Güney Afrika parası birimi rand dolar karşısında yüzde 0.8 oranında değer kazanırken Rus rublesi yüzde 0.6 oranında yükseldi.


Sayfa Yükleniyor...