TOKİ Kayaşehir’de 605 daireyi kurayla satacak (Başvuru için son 3 gün)

TOKİ Kayaşehir'de 605 konutu kura ile satacak. 2 - 11 Nisan arasında alınacak başvurular için son 3 gün. Başvurular şehit aileleri, Harp ile vazife dul - yetimleri, en az %40 engelli vatandaşlar, diğer alıcı adayları olmak üzere 3 ayrı kategoride kabul edilecek. Konut fiyatları ise 160 bin liradan başlıyor. Peki TOKİ Kayaşehir için başvuru şartları neler?

Anadolu Ajansı 20.03.2018 - 16:38 | Son Güncelleme : 09.04.2018 - 09:24

TOKİ Kayaşehir’de 605 daireyi kurayla satacak (Başvuru için son 3 gün)

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ tarafından İstanbul Olimpiyat Stadı yakınlarındaki Kayaşehir’de inşası süren projeyi yerinde inceleyerek, örnek dairede bir basın açıklaması yaptı.

Kayaşehir bölgesinde yeni bir sosyal konut satışına çıktıklarını anlatan Turan, “Kayaşehir’de yapımı süren 605 konut için 2 Nisan ile 11 Nisan arasında talep toplayacağız.

Vatandaşlarımız ilgili bankalara müracaat ederek istediği daire tipine 5 bin lira peşinat bedeli yatırarak kuraya katılacaklar. İnşallah 25 Nisan’da da kurasını çekip hak sahibi vatandaşları belirleyeceğiz” bilgisini verdi.

Sosyal satışı yapılan konutların orta gelir grubuna hitap ettiğini belirten Turan, konutların yatay mimari ile inşa edildiğini söyledi.

Başvurular şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri , en az %40 engelli vatandaşlar, diğer alıcı adayları olmak üzere 3 ayrı kategoride kabul edilecek.

"KONUTLAR 160 BİN LİRADAN BAŞLIYOR”

Projede yer alan 400’ün üzerinde konutun bir mahalle konseptiyle tasarlandığını ifade eden Turan, projede çarşı, spor alanları, mescit ve okul gibi yapıların da yer aldığını kaydetti.

Turan, şunları söyledi:

"Umudumuz yıl sonuna kadar bu konutları teslim etme, hatta dokuzuncu onuncu aylarda teslim etmek. Şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Burada konutlar 160 bin liradan başlıyor, 4+1 daireler de 600 bin lira civarında. Yüzde 25 ve yüzde 40 peşinatla alınıyor konutlar. 120 Aya kadar da vadelendirmiş oluyoruz. Dediğim gibi vatandaşlarımız için ulaşılabilir konutlardır. 1+1 daire için 667 liradan başlıyor taksitler, 2+1 daireler için bin- bin 200 lira olan yerler var… Vatandaşlarımız gelip numune daireleri de gezerek bizden bilgi alabilecekler."

BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ’nin bütün sosyal konut başvuru şartlarının bu projede de geçerli olduğunu anlatan Turan, "Burası bir sosyal konut projesidir ama orta gelir grubuna hitap eder. Yani vatandaşlarımıza tabii ki taksitleri biraz daha yüksek gelir. Ancak yine de bu konutlara sahip olmanın şartı da 18 yaşını doldurmuş olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, daha önce TOKİ’den hiç konut sahibi olmamak şartımız var. Konut sahibi olmama şartı var. Konutlar için kura çekildiğinde de 2 yıl bu konutları satamazlar. Çünkü bizim önceliğimiz konutu alıp kullanacak vatandaşlarımız, yani onu alıp ondan kar edecek vatandaşlar değil ilk kitlemiz" ifadelerini kullandı.

Turan, kura öncesi yatırılan 5 bin lira bedeli 2 Mayıs’ta geri alacağını da kaydetti.

"TUZLA’DA VATANDAŞLARIMIZA SOSYAL KONUT ÜRETİMİ YAPACAĞIZ"

Turan, TOKİ’nin konut üretmeye devam ettiğini belirterek, “Bundan 4-5 ay önce bin 800 daire civarı sosyal konut inşa ettik. Dediğim gibi Kayabaşı bölgesi artık orta gelir grubuna hitap eden bir yer. Tabii İstanbul’da vatandaşlarımız en çok alt gelir grubuna ait daire beklentisi var. Şimdi Silivri’de bin 400’e yakın konutumuzun 28 Mart itibarıyla ihalesini yapmış olacağız. Sekiz ve dokuzuncu aylarda inşallah Silivri bölgesinde de dar gelirli vatandaşlarımız için inşa edilen bin 400 konutun kurasını çekmiş olacağız.” diye konuştu.

Anadolu yakasında Tuzla’da bir planlama çalışması yaptıklarını söyleyen Turan, "Tuzla’da vatandaşlarımıza sosyal konut üretimi yapacağız" dedi.

BİR HAFTADA 8 BİN BAŞVURU

Satışa sunulan 605 konuta bir hafta içinde 8 bin başvuru yapıldı.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Kayaşehir'de orta gelirli vatandaşlar için ürettikleri 605 konuta olan ilginin, sektörün temsilcileri açısından belirleyici ve yönlendirici olacağını ifade etti.

Turan, "İstanbul Kayaşehir'de orta gelir katmanı için satışa sunduğumuz 605 sosyal konutumuza, müracaatların başladığı ilk bir haftada yaklaşık 8 bin başvuru geldi. Vatandaşlarımızın gösterdiği bu ilgi sektörümüzün önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesidir" değerlendirmesini yaptı.

İstanbul Kayaşehir'de konut sahibi olmak isteyen vatandaşların başvurularını 11 Nisan'a kadar ilgili kamu bankasına yapması gerektiğini bildiren Turan, başvuruların tamamlanmasından sonra 25 Nisan'da yapılacak kura çekimiyle konut sahibi olacak vatandaşların belirleneceğini ifade etti.

TOKİ BAŞKANI KAYAŞEHİR PROJESİNİN AYRINTILARINI ANLATTI

Sayfa Yükleniyor...