Dolar neden düşüyor?

ntv.com.tr

Dolar fiyatları düşüyor. Geçen hafta 3,60'a çıkarak rekor kıran dolar 3,35'in altına kadar indi. İşte doları düşüren nedenler...

 • 1

  Dolar geçen hafta cuma günü 3,60'a çıkarak tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Ancak bu seviyeden düşüşe geçerek 3,35'in altına kadar indi.

  Peki ne oldu da dolardaki hızlı yükseliş durdu ve düşüş başladı?

 • 2

  Donald Trump'ın ABD başkanlık seçimini kazanmasının ardından gelişmekte olan piyasalardan kaçışın başlamasıyla 8 Kasım'dan sonra dolar/TL'deki hızlı hareketlenme iç gelişmelerin de etkisiyle 3,60'a kadar gitti. Geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, "dövizden TL'ye dönün" çağrısı yaptı. Bu çağrı kamuoyunda büyük yankı buldu. Birçok kurum ve vatandaş döviz hesaplarını bozdurarak TL'ye dönüş yaptı. Bu çağrılar doların geri gelmesindeki etkenlerden biri oldu.
 • 3

  Gelişmekte olan piyasalardaki olumlu hava da TL'ye destek oldu. Trump sonrası yaşanan panik havasının dinmesi negatif ayrışan TL'nin değerlenmesine katkıda bulundu.
 • 4

  Uzmanlar, yabancı yatırımcıların kısa pozisyonlarını kapatmaya başladığını belirtiyor. Kısa pozisyon kapatılması TL'ye yönelik alım geldiğini ortaya koyuyor. Başka bir deyişle yabancı yatırımcılar TL'de satıştan alıma geçti.
 • 5

  Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın salı günü yaptığı para ve kur politikası sunumu da kurdaki düşüşte etkili oldu. Çetinkaya sunumunda, TL’nin aşırı değerlenmesine veya aşırı değer kaybına karşı kayıtsız kalınmadığını belirterek, kurlardaki dalgalanma için “Finansal istikrara risk oluşturması durumunda TCMB elbette kayıtsız kalmaz, tüm araçları ile gereken yapılır” demişti. Çetinkaya, "Kurda dengenin nerede oluşacağı henüz belli değil, şokun bir bölümünün geri alınma olasılığı da var. Gerekirse tüm araçlarla adım atarız" mesajı verdi.