Ufak Tefek Cinayetler'le gündeme gelen Sun Tzu'nun 'Savaş Sanatı' hakkında bilmeniz gereken 7 şey

ntv.com.tr

Star TV ekranlarında yayınlanan Ufak Tefek Cinayetler'in Oya'sının okuduğu ve notlar aldığı Sun Zi'nun (Sun Tzu) Savaş Sanatı kitabı dikkat çekti. Dün akşam yayınlanan bölümün hashtag'i de olan bu eser ne anlatıyor? İşte kitap ilgili bilgiler...

 • 1

  Yeni dizi Ufak Tefek Cinayetler'de görünen ve Gökçe Bahadır'ın hayat verdiği Oya karakterinin okuyarak notlar aldığı Sun Zi'nin Savaş Sanatı kitabı dikkat çekti. Nicollo Machiavelli Savaş Sanatı ve Clausewitz'in Savaş Üzerine adlı yapıtı ile karıştırılan eser Çinli filozof Sun Zi'nun günümüzden 2.500 yıl (M.Ö 6.yy) önce yazdığı "Savaş Sanatı" adlı eser 13 bölümde toplanmış 384 savaş teorisinden oluşmaktadır.

  SUN Zİ'NUN SAVAŞ SANATI'NA GÖNDERME

 • 2

  1- Teorilere temel olan ilkeler savaş alanında olduğu kadar ekonomi ve politika alanlarında da liderlere yol göstermektedir.

  2- En önemli ilkeler ise zaferin mümkün olduğu taktirde savaşsız kazanılması ile savaş ve rekabette üstünlük kazanma yollarını bulmaktır. Ayrıca fiziki unsurları, psikolojik faktörleri ve politikayı doğru bir şekilde analiz etmektir.

 • 3

  3- En önemli ilkeler ise zaferin mümkün olduğu taktirde savaşsız kazanılması ile, savaş ve rekabette üstünlük kazanma yollarını bulmak için fiziki unsurları, psikolojik faktörleri ve politikayı doğru bir şekilde analiz etmektir.

  4- 20.yüzyılın büyük liderlerinin çoğunun yararlandığı bu kitabın önemi, savaşla ilgili evrensel prensipleri keşfetmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Sun Zi o derece günceldir ki, dünyanın bütün askeri akedemilerinde her yıl sayısız seminer ve tez konusu olmaktadır.

 • 4

  5- "Dolaylı Strateji" kavramını ortaya atan Liddel-Hart'da fikirlerinin özünü Sun Zi'ye borçlu olduğunu saklamamaktadır.

  6- Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmeyen, komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi’nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. 

  7- Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde “Sun Tzu”, Pin-Yin transkripsiyon sisteminde “Sun Zi” olarak yazılmaktadır. 

 • 5

  KİTAP'TAN ALINTILAR

  'Savaşların tümünde savaşarak zapt etmek en üstün başarı değildir. Üstün başarı düşmanın direncini savaşmadan kırmaktır.'

  'Sonuçta, düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa girseniz bile sonuçtan emin olabilirsiniz. Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz. Ne kendinizi ne de düşmanı bilmiyorsanız sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır.'
 • 6

  'İnsanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.'

  'Savaşta usta asker sinirlenmeyen askerdir. Zaferde usta asker korkusuz askerdir. Bu nedenle akıllı olan savaşı önceden kazanır, oysa cahil olan kazanmak için savaşmak zorundadır.'

  SUN Zİ'NUN SAVAŞ SANATI'NA GÖNDERME