İklim değişikliğinin faturasını ödeyecek

National Geographic

İklim değişikliğinin maliyeti dünya genelinde artarken Florida’nın fatura ödeme zamanı da yaklaşıyor. Uyum çalışmaları Miami’ye zaman kazandırabilir. Peki ama kurtarabilir mi?

 • 1

  İklim değişikliğinin maliyeti dünya genelinde artarken Florida’nın fatura ödeme zamanı da yaklaşıyor. Uyum çalışmaları Miami’ye zaman kazandırabilir. Peki ama kurtarabilir mi?

  Florida’da Sunny Isles Beach’te çok katlı yeni lüks binalar yükseliyor. Miami ve banliyöleri, 2050 yılında, deniz taşkınları nedeniyle dünyanın başka hiçbir yerinde bir kentsel alanın tanık olmayacağı kadar büyük bir finansal tehlikeye maruz kalacak.

 • 2

  Dünya, Ay ve Güneş’in her zamankinden farklı bir hizada dizilimleri sonucu oluşan “dev yükselme” sırasında Fort Lauderdale‘deki kanallardan biri çıkmaz sokakla birleşmiş. Ekim 2014’te yaşanan ve normal deniz yükselmesinin 30 santimetre üzerine çıkan bu tipik maksimum yükselme,”yeni normal”in bir öngörümü.
 • 3

  Everglades’in suyunu Atlas Okyanusu’na akıtmak için, geçen yüzyılda 3 bin 380 kilometrelik kanallar inşa edildi. Ancak yine de, deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle kanallardan iç kesimlere deniz suyu girmeye başlamış durumda. Halihazırda kapaklar tuzlu suyun büyük bölümünü dışarıda tutuyor.
 • 4

  Miami Nehri üzerindeki de dahil olmak üzere, dev pompalar, kanalların taşmasını önlemek için yağmur suyunun fazlasını okyanusa pompalıyor. Deniz seviyesinde yaşanacak 60 santimetrelik bir yükseliş sonucu kapakların yüzde 80’i işe yaramaz hale gelecek.
 • 5

  Biscayne Körfezi’nde, Miami Beach’i Miami’ye bağlayan Venetian Kazıklıkoyu, Venetian Adaları’ndan geçiyor. Buradaki altı yapay ada, sahil yaşamının somut bir örneği. Kanallar, batı Palm Beach gibi bataklık kıyısındaki alanlarda inşaatları olanaklı kıldı.
 • 6

  Miami merkezi yakınlarındaki Biscayne Körfezi’nde güçlü su jetleriyle havalara çıkarak eğlenenler... Su jetleri, yükselen deniz seviyesine karşı uzun vadede ciddi bir tehdit oluşturuyor.
 • 7

  Deniz seviyesindeki birkaç metrelik yükseliş Florida Keys adalarının boyutlarını küçültebilir ve onların anakaraya bağlayan Overseas Otoyolu’nun bazı bölümlerini sular altına bırakabilir.

  Devamını National Geographic Türkiye'nin Şubat sayısında veya iPad-iPhone edisyonunda okuyabilirsiniz.