Yeni otomobil, A3 Sportback'e göre daha az steyşına benzemesini sağlayan pürüzsüz bir tasarıma sahip ve yüksekliği A4 sedandan 36 mm daha az. Çerçevesiz kapılar kesinlikle otomobilin temiz görünümünü pekiştiriyorlar. Hoş açılara sahip, krom halkalı yan camlarda akıcı bir tavan hattı barındıran sportif bir görünüm sergiliyorlar.

İç kısımda müşteriler ya tek renk, ya da kontrast renkler seçebiliyor. Aracın çindeki dört bağımsız koltuk, yolcular ne kadar iri olursa olsun rahat etmesini sağlayacak kadar fazla yer sunuyor. Bagaja gelince, A5 Sportback 480 litre ile, A4 Avant ile neredeyse aynı miktarda bagaj hacmine sahip.

Kaputun altında üç benzinli motor seçeneği, 2.0 litrelik TFSI ünitenin 180 ve 211 beygir güçlük varyantlarından ve 265 beygir gücündeki 3.2 litrelik V6 motordan oluşuyor. Eğer dizeli tercih ediyorsanız son derece verimli 2.0 litrelik TDI mevcut. 170 beygir gücündeki ünite 100 km'de yalnızca 5.2 litre yakıt tüketiyor. Bir çalıştırma/durdurma sistemi yakıt verimliliğinin artmasına yardımcı oluyor. Diğer TDI motorlar 2.7 litre hacminde 190 beygir gücünde ve 3.0 litre hacminde 240 beygir gücündeki ünitelerden oluşuyor. 2.0 TFSI quattro, 3.2 FSI quattro ve 3.0 TDI quattro modelleri yedi vitesli S-tronic vites kutusuyla beraber geliyor.

Audi gelecek sene A5 Sportback için üç motor daha sunacak. Quattro olmayan modeller elektronik bir ön diferansiyele sahip olacak ve kafadan kayma gibi bir durumda aracı stabilite sistemi kontrol edecek. Araç Eylül ayından itibaren satışa sunulacak.