Fiat, sıfır araç girişinin yasak olduğu Cezayir'de üretime başlayacak

Yaklaşık 5 yıldır ithal araç krizi yaşanan Cezayir'de İtalyan firma Fiat, otomobil üretimine başlayacak. Ülkeye 2017’den bu yana sıfır, 2005’ten beri de ikinci el araç girişi yasak.

Fiat, sıfır araç girişinin yasak olduğu Cezayir'de üretime başlayacak

 Sanayi Bakanlığı, İtalya merkezli otomobil üreticisi Fiat'ın ülkede otomobil fabrikası kuracağını duyurdu.

Cezayir'den yapılan yazılı açıklamada, İtalya’nın Cezayir Büyükelçisi Giovanni Pugliese’nin katılımıyla başkentteki Bakanlık binasında taraflar arasında projenin imza töreninin gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, ülkenin kuzeybatısındaki Oran (Vahran) kentinde uygulanacak projenin maliyetine ilişkin herhangi bir bilgiye yer verilmeyerek, bu adımın Cezayir-İtalya ekonomik iş birliğinin genişletilmesi hedefi çerçevesinde atıldığı vurgulandı.

Fiat’ın Oran’daki fabrikada üreteceği araçların 2023’te piyasaya çıkacağı kaydedildi.

2017'DEN BERİ SIFIR ARAÇ GİRİŞİ YASAK

Cezayir’de yaklaşık 5 yıldır ciddi bir araç ithal krizi yaşanıyor. Ülkeye 2017’den bu yana sıfır, 2005’ten beri de ikinci el araç girişi yasak.

Buna bağlı olarak ülkedeki tüketici koruma derneklerine göre yerel pazar, yeni ve kullanılmış otomobillerde büyük bir kıtlığa ve tüm beklentileri aşan yüksek fiyatlara tanık oluyor.

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, birkaç gün önce 2023 genel bütçe kanunu kapsamında, 2005 yılından bu yana ilk kez, 3 yıldan eski olmayan ikinci el ile sıfır otomobil ithali önündeki yasağın kaldırılması talimatı vermişti.

YERLİ TOGG TEST SÜRÜŞÜNDE

Sayfa Yükleniyor...