McLaren MP4-12C

Firma yeni modeli ile süper spor otomobiller ligine geri dönüyor.

14.09.2009 - 17:09

McLaren MP4-12C

Woking, İngiltere’deki McLaren Technology Centre’da bulunan bağımsız otomobil bölümü McLaren Automotive’in yüksek performanslı spor otomobil serisinin ilk üyesi olan McLaren MP4-12C duyuruldu. 12C ve bu serinin gelecekteki modelleri McLaren Group’un uzmanlığından ve dehasından yararlanarak dünyanın en iyi spor otomobillerine meydan okuyacaklar.

Yirmi yıllık spor otomobil tasarımı, mühendisliği ve üretimi ve ayrıca Formula 1’deki ilham verici başarı McLaren Automotive’in Başkanı Ron Dennis’i 21. Yüzyıl için en üstün teknolojileri kullanan, müşteri odaklı performans otomobilleri üretmeye sevk etti.

McLaren’in otomotiv bölümü başarılarla dolu geçmişinde daha önce dünyanın en beğenilen süper otomobili McLaren F1’i (1993-1998) ve dünyanın en fazla satan süper spor otomobili Mercedes-Benz SLR McLaren’i (2003-2009) üretmişti. McLaren Automotive şimdi yeni ve devrimsel spor otomobil serisiyle geleceğe bakıyor.

McLaren MP4-12C’nin kalbinde karbon fiber şasili devrimsel bir yapı olan Carbon MonoCell bulunuyor; ilk defa bu pazar segmentindeki bir otomobil bu kadar güçlü ve hafif bir yarış otomobili mühendislik çözümünü temel alıyor ve tarihte ilk defa bir otomobil tek parçalı karbon fiber yapı barındırıyor.

Yeni şirketin ilk otomobili olan McLaren MP4-12C yüksek performanslı, iki koltuklu, motoru ortada bulunan bir otomobil. Araç 125,000 Sterlin ila 175,000 Sterlin arasında fiyata sahip otomobilleri kapsayan ‘çekirdek’ spor otomobil pazar segmentinde yer alıyor. 12C başka bir otomobilden ödünç alınmış hiçbir parça içermeyen katıksız bir McLaren ve McLaren tarafından İngiltere’de üretilecek. Dünya çapına yayılmış özel bir bayi ağı vasıtasıyla 2011’in başlarında satışa çıkacak.

12C, 3.8 litre McLaren ‘M838T’ motora sahip. Bu çift turbolu V8 motorun ürettiği yaklaşık 600 beygir gücü McLaren’ın yedi vitesli Seamless Shift çift debriyajlı vites kutusuyla (SSG) tekerleklere aktarılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...