Saab Çinli Pangda Otomotiv ile anlaşma imzaladı

Çin’in en büyük otomobil üreticisi borca batmış Saab’a 110 milyon avroluk (yaklaşık 250 milyon lira) maddi kaynak sağladı ve belki de İsveç’in en iyi bilinen markalarından birini yok olmaktan kurtardı.

17.05.2011 - 13:02

Saab Çinli Pangda Otomotiv ile anlaşma imzaladı

Saab’ın Hollandalı sahibi Spyker Cars NV Çinli Pangda Automobile Trade Co Ltd. ile anlaşmaya vardığını açıkladı.


Saab’ın açıklamasına göre bu anlaşmayla şirketin orta vadedeki finansman ihtiyacı karşılanmış olacak.

En yeni anlaşma kapsamında Pangda, Saab araçları iki parça halinde satın almayı kabul ediyor.

Spyker ve Saab’ın CEO’su Victor Muller düzenlediği basın toplantısında 30 milyon avroluk (67,5 milyon lira) ilk alım için işlemlerin şimdiden başladığını, daha sonra 15 milyon avroluk (33,7 milyon lira) ikinci bir alımın gerçekleşeceğini söyledi.

Geçen ayki ilk halka arzında 1 milyar dolara (1,6 milyar lira) yakın hisse satan Pangda ayrıca 65 milyon avro (146 milyon lira) karşılığında, yani hisse başına 4,19 avrodan (9,4 lira) Spyker’ın yüzde 24 özsermaye hissesini satın alacak.

Muller, “Bu 65 milyon avronun hesabımıza geçmesi için izinleri almak üzere bayağı uğraşmamız gerekecek, ama 65 milyon elimize geçtiğinde orta vade, ya da bir yıl boyunca yeterli olacaktır” dedi.

Bu Saab’ın iki haftada Çinli bir şirketle yapılan ikinci anlaşması.

Bazı Çinli firmaların geçmişte, satın almalar veya yurtdışı yatırımlarla ilgili zorunlu hükümet izinlerini almak konusunda yaşadıkları zorluklar göz önüne alındığında, anlaşmada aksilikler çıkması ihtimali var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...