Saab son onayı bekliyor

Avrupa Yatırım Bankası’nın kararı öncesinde Saab’ı kurtarma planı İsveç’ten onay aldı.

Haberler 25.04.2011 - 18:28

Saab son onayı bekliyor

İsveç’in borç kurumu perşembe günü otomobil üreticisi Saab için yeni bir finansman planını onayladığını, artık Avrupa Yatırım Bankası’nın yeşil ışık yakmasının beklendiğini söyledi.


Borç kurumu yaptığı açıklamada, Saab’ın son günlerde finansman sözleşmesinde küçük değişiklikler yaptığını belirtti.

Sözleşme tedarikçilere faturaların ödenememesiyle, Saab’da üretimin durmasına yol açan nakit sıkıntısını çözmeyi hedefliyor.

Açıklamada, “Şimdi borç kurumu ve Saab Avrupa Yatırım Bankası’nın onay vermesini bekliyor,” denildi.

Günlük gazete Dagens Industri, Avrupa Yatırım Bankası’nın anlaşmanın şartlarını değiştirmek istediğini ve teklifin neredeyse her satırını baştan yazdığını bildirdi.

Avrupa Yatırım Bankası’ndan bu konuda bir açıklama gelmedi.

Spyker CEO’su Victor Muller Çarşamba günü Reuters’e bir finansman anlaşmasının son aşamada olduğunu ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan son bir onay beklendiğini söylemişti.

İsveç, geçen sene Sypker’ın satın aldığı zor durumdaki Saab’a, fabrikasını ve diğer gayrimenkullerini Rus iş adamı Vladimir Antonov’a satması, sonra da geri kiralaması için koşullu destek vermişti

İsveç, Avrupa Yatırım Bankası’nın Saab’a 400 milyon avro (yaklaşık 888 milyon TL) kredi garantisi vermişti, ama finansman sözleşmesiyle bu borç 280 milyon avroya (yaklaşık 621 milyon TL) düşecek.

Sayfa Yükleniyor...