Yeni nesil C Sınıfı hibrit ağırlıklı olacak

Mercedes-Benz kaynaklarına göre, yeni nesil C sınıfında ortalama yakıt tüketiminin, süper mini araçlardaki seviyeye indirmek amacıyla hemen hemen bütün modellerinde hibrit teknolojisi kullanılacak.

Haberler 24.03.2011 - 18:36

Yeni nesil C Sınıfı hibrit ağırlıklı olacak

2013’ün sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen yeni C Sınıfı ailesi sıkılaşan CO2 hedefleri gözetilerek geliştiriliyor. Autocar’a konuşan bir şirket çalışanına göre, model yelpazesindeki en ucuz dizel motorlu model, kilometrede sadece 100 gram ortalama emisyonu hedefliyor. En ekonomik benzinli versiyonun emisyonu ise 110 gr/km ile 120 gr/km arasında olacak.


Şu anda ilk prototipler test ediliyor, ama üç silindirli motorların takılıp takılmayacağı konusunda hâlâ karara varılmış değil.

Bir başka olasılık da otomobillerin “silindir devre dışı bırakma” teknolojisiyle donatılmış dört silindirli motorlar kullanması ve böylece motorların zaman zaman yalnızca iki silindirle çalışmasına imkân tanınması.

Yeni C Sınıfı otomobiller bu küçük hacimli motorların ve hibrit şanzımanlardan gelen elektrik desteğinin yanı sıra, motorda, vites kutusunda ve rulmanlarında çok daha az sürtünme gerçekleşecek.

Küçük bir batarya paketi, elektrik motoru ve güç elektrik devreleri eklendiği halde otomobillerin toplam ağırlığı yüzde 10 civarında azalacak.

Sayfa Yükleniyor...