Yeni TDI Touran BlueMotion Teknolojisi sayesinde 100 kilometrede yalnızca 4.6 litre yakıt tüketiyor!

Volkswagen’in başarılı aile otomobili, kompakt MPV Touran yenilendi.

Haberler 12.04.2010 - 14:28

Yeni TDI Touran BlueMotion Teknolojisi sayesinde 100 kilometrede yalnızca 4.6 litre yakıt tüketiyor!

Touran şu ana kadar tam 1.13 milyon adet satıldı. Almanya’da segmentinde neredeyse % 50’ye yakın bir pazar payına sahip, Avrupa’daysa araç, sınıfında ilk beş arasında yer alıyor. Şimdi 10-18 Nisan tarihleri arasında Leipzig’de düzenlenen Auto Mobil International fuarında Volkswagen bu çok satan modelin birçok kısmı yeniden tasarlanmış yeni neslini tanıtıyor. Touran artık yenilenen Volkswagen “tasarım DNA”sına uygun bir görünüşe sahip. Teknik bakımdan, aracın geliştirilmiş sistemleri sınıfında iddialı; örneğin ilk defa bir MPV’de sürekli uzun farlı ön farlar (Dinamik Far Yardımı) sunuluyor, otomatik paralel ve çapraz park etmeyi sağlayan yeni Park Assist 2.0 da özellikler arasında.


Altı adet yeni nesil benzinli ve dizel motor içeren geniş motor yelpazesi, bir MPV için oldukça verimli bir yakıt ekonomisi ve düşük emisyonlar elde edilmesine imkan tanıyor. Tutumlulukta Touran TDI BlueMotion Teknolojisi (105 bg) başı çekiyor: Touran 100 kilometrede 4.7 litrelik kombine yakıt tüketimiyle (121 gr/km CO2 eşdeğeri) yedi kişilik MPV’ler içinde en iyi değeri elde ediyor.

En arka sıra koltuklar En arka sıra koltuklar

Ayrıca Touran’da yenilikçi bir giriş seviyesi benzinli motor olan 1.2 litrelik TSI seçenekler arasında. Bu 105 beygir güç üretebilen turbo beslemeli motor, doğrudan enjeksiyona sahip. Tıpkı bir turbo dizel gibi rölanti devrinin biraz üzerinde, motor hacmine göre 175 Nm gibi yüksek bir tork üretebiliyor, ve kombine kullanımda 100 kilometrede yalnızca 6.4 litre yakıt tüketiyor (149 gr/km CO2 eşdeğeri). Alternatif olarak bu varyant BlueMotion Teknolojisiyle (ve beraberinde Çalıştırma/Durdurma sistemi ve akü yenilemesiyle) de alınabiliyor. Bu durumda kombine yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu değerleri sırasıyla 100 kilometrede 5.9 litreye ve 139 gr/km’ye düşüyor.

Sayfa Yükleniyor...