11 Eylül saldırılarının yan etkisi: Astım

Saldırılar sırasında bölgede bulunan 46 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, her 10 kişiden birine astım teşhisi kondu.

Anadolu Ajansı 05.08.2009 - 23:57

11 Eylül saldırılarının yan etkisi: Astım

ABD'de yapılan bir araştırma, 11 Eylül 2001'de düzenlenen terör saldırılarında New York'taki ikiz kulelerin yıkılmasıyla açığa çıkan toza maruz kalan binlerce kişinin astıma yakalandığını gösterdi.

Telegraph gazetesinin haberine göre, Atlanta'daki Hastalık Kontrol ve Önleme merkezi tarafından yapılan araştırmada, astımın kurtarma ve yardım görevlileriyle, olay yerinden geçenlerde ve aynı bölgede çalışanlarda görüldüğü kaydedildi.

Saldırılar sırasında bölgede bulunan 46 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, felaketten 5 ya da 6 yıl sonra her 10 kişiden birine astım teşhisi kondu ve bu kişilerin daha önce böyle bir hastalık geçmişi olmadığı belirtildi.

Kulelerin yıkılması sonucu insanı boğacak yoğunlukta açığa çıkan toz ile astım arasında güçlü bağlantı olduğu kaydedilen araştırmada, astım olan bu insanların bu toza maruz kaldıklarının belirlendiğine dikkati çekildi.

Bu kişiler arasında en çok etkilenenlerinse 21.600 kurtarma ve yardım görevlisiyle gönüllüler olduğu bildirildi.

Aynı araştırmada ayrıca, bu saldırıları yaşayanlardan büyük kısmınında travma sonrası stres belirtileri gözlendiği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...