‘Alerjinin en iyi tedavisi deniz suyu ve güneş’

Çocuklarada sık görülen astım, alerjik rinit ve atopik dermatit tedavisinde denizin önemli rol oynadığını ifade eden Çocuk Doktoru Doç. Akgül Antony, “Alerjik çocukların en iyi tedavisi deniz suyu ve güneşle yapılır” dedi.

ntv.com.tr 15.06.2015 - 09:21

‘Alerjinin en iyi tedavisi deniz suyu ve güneş’

Okullar kapandı, çocuklar için tatil alternatifleri konuşulmaya başlandı. Çocuk Sağlığı ve Alerji uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, özellikle alerjik çocuklar için deniz tatilini öneriyor. Astım, alerjik rinit ve atopik dermatit gibi hastalıkların en iyi ve en doğal tedavisinin deniz suyu ve güneş ile olduğunu ifade eden Doç. Antony, “Deniz suyunun şifası asırlardır biliniyor. Hatta modern tıbbın babası Hipokrat, deniz suyunun balık adamların yaralarını iyileştirdiğini keşfettikten sonra hastaları üzerinde kullanmıştı” diyor.

Araştırılmalarla deniz suyunun insan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvı olduğu, osmiyum, altın, vanadyum, çinko, iyot ve potasyum klorür dahil olmak üzere, 80’den fazla faydalı maddeyi bol miktarda içerdiği kanıtlanmıştır.

“DENİZ SUYU İNSAN İÇİN VİTAMİN DEPOSUDUR”

Deniz suyunun içerdiği mineral tuzları, amino asitler ve eser elementlerle insan vücudu için vitamin deposu özelliği taşıdığını dile getiren Doç. Antony, “Alerjik hastalıkların tedavisinde en önemli doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle de çocuklar deniz suyundan bolca faydalanmalıdır. Deniz suyunda bulunan kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve sülfat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat çocuklarda şifa niteliği taşımaktadır” diye konuşuyor.

Doç. Akpınarlı’ya göre, deniz suyu, güneşle birleştiğinde atopik dermatit, ya da çocukluk cağı egzaması denilen deri hastalığından kurtulmada da etkili oluyor. Ayrıca ürtiker veya halk arasında kurdeşen olarak adlandırılan kaşıntılı alerjik cilt lezyonları ve sıcağın etkisiyle ortaya çıkan isilikten korunmada da yararlı.

D vitamini kışın hastalıklardan korur, savunma sistemini güçlendirir ve alerjik hastalıkların oluşumunu önler.

"ASTIMI OLANLAR MUTLAKA YÜZSÜN"

“Deniz suyunun en etkili özelliği; yaraların, alerjik reaksiyonların yol açtığı izleri yok etmesidir” diyen Antony; sinüzit sorunu olanlara da deniz tatili öneriyor: “Deniz suyu tüm sinüs yollarını temizler. Dolaylısıyla alerjik rinit ve kronik sinüzitin temizlenmesinde çok etkilidir. Yüzme, akciğerlerin kapasitesini artıran en etkili fizik tedavidir ve astım hastalarına önerdiğimiz en önemli sporlardan biridir. Deniz tatilinin en önemli faydalarından biri de yaz boyunca güneşten gelen UV ışınları ile vücudumuzda depoladığımız D vitaminidir.”

Sayfa Yükleniyor...