Ameliyat enfeksiyonuna dikkat

ABD'de yılda 750 bin cerrahi alan enfeksiyonu olduğu ve yılda 10 bin kişinin bu nedenle yaşamını yitirdiğini belirten uzmanlar, cerrahi branşlarda yüzde 38 oranında en sık hastane enfeksiyonlarının görüldüğüne dikkati çekiyor.

Anadolu Ajansı 23.05.2011 - 11:17

Ameliyat enfeksiyonuna dikkat

Herhangi bir sağlık sorununda cerrahi operasyon söz konusu olduğunda, operasyon kadar operasyon sonrası bakım da hayati önem taşıyor.

Uzmanlar, cerrahi operasyonlardan sonra ortalama yüzde 3 oranında cerrahi enfeksiyon görüldüğünü belirterek, bu enfeksiyonların tedaviyi güçleştirdiğini, maliyeti artırdığını ve yaşamı tehdit ettiğini ifade ediyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri (TJOD) Prof. Dr. Cansun Demir, kaliteli sağlık hizmetinin çok önemli olduğunu ve cerrahi alan enfeksiyonlarının hayati önem taşıdığını söyledi. Tüm hastane yatışlarının en az yüzde 3'ünde bir yan etki görüldüğünü ifade eden Demir, ''Cerrahi bir girişimden sonra hastaların en az yüzde 3'ünde bir cerrahi alan enfeksiyonu görülmektedir'' dedi.

Demir, tıbbi uygulamalarda ''yan etki''nin, altta yatan hastalık değil, tıbbi tedavinin hastada yol açtığı zarar olarak tanımlanabileceğini ifade ederek, yan etkilerin önemli bir kısmının tıbbi hatalara bağlı geliştiğini vurguladı. Bu tür tıbbi hatalarının önceden bilinen tedbirlerle önlenebileceğini vurgulayan Demir, tıbbi hatalar içinde ilaç kullanımı ve enfeksiyonların yer aldığını belirtti.

İLAÇ HATALARI, CİDDİ SORUNLARA YOL AÇABİLİYOR
Demir, bu tip sorunların önlenebilmesinde sağlıkta kalite standardının çok önemli olduğu belirterek, sağlıkta kalite ile hastanın tam ya da önemli derecede iyileşmesinin hedeflendiğini anlattı.

''Ağrının giderilmesi gibi hedeflenen sonuçların elde etme olasılığında artma, hasta ve yakınlarının kaygılarına 'insanca yaklaşım' ile yanıt verilmesi ve harcanan paranın gerçek karşılığını elde etmesi sağlıkta kalitenin göstergesidir'' diyen Demir, kalitenin tıbbi sonuçlar, hasta ve yakınları ile toplumun deneyimi, etkililik ve verimlilik şeklinde üç açıdan ele alınması gerektiğine dikkati çekti.

Demir, sağlık hizmetinin sunumunda kalite ile ilişkili temel sorunlar bulunduğunu söyledi. Bunların ilaçların aşırı, eksik ya da yanlış kullanımı şeklinde olabildiğini dile getiren Demir, ''En iyi hastanelerde bile her yüz hastanın 6.7'sinde ciddi sonuçları olan ya da potansiyel ciddi sorunlara yol açabilecek ilaç hataları görülmektedir'' diye konuştu.

Demir, tıbbi hataların sistemin (kalitesinin ya da kalitesizliğinin) doğrudan bir göstergesi niteliğinde olduğunu vurgulayarak, ''Bu nedenle, konunun üzerine gidilmesi, önce ölçülüp sonra da azaltılması için yöntem geliştirilmesi ve uygulanması gerekiyor. Ancak unutulmamalı ki insanların hatasız çalışması mümkün değildir'' dedi.

MALİYETİ YAKLAŞIK 2-3 BİN DOLAR YÜKSELTİYOR
Demir, cerrahi alan enfeksiyonlarının cilt, cilt altı dokusunu kapsayan yüzeysel alanlar, daha derindeki alanlar ve karın içi, rahim gibi tüm organ ve boşluklarda gelişen enfeksiyonlar başlıkları altında toplandığını anlattı. Cerrahi operasyonlardan sonra enfeksiyon oranının ortalama yüzde 3 olduğunu belirten Demir,bu konuda Türkiye'de net veriler bulunmadığını söyledi.

Demir, ''ABD'de yaklaşık her yıl 750 bin cerrahi alan enfeksiyonu olduğunun ve cerrahi alan enfeksiyonlarına bağlı yılda 10 bin kişinin yaşamını yitirdiğinin belirtildiğini'' dile getirdi. Cerrahi branşlarda yüzde 38 oranında en sık hastane enfeksiyonlarının görüldüğüne dikkati çeken Demir, ''Enfeksiyonlar, hastanın yaşamını tehdit ediyor, hastanede kalış süresini 7-10 gün uzatıyor. Maliyeti yaklaşık 2-3 bin dolar yükseltiyor. Yara iyileşmesinde gecikmeye ve ağrıya yol açıyor. Kötü görünümlü ve fonksiyonel bozukluğa neden olabiliyor'' diye konuştu.

Demir, bakteriyel kontaminasyonun azaltılabilmesi için doğru ilaç kullanımı, el hijyeni, kep-maske ve eldiven kullanımına özen gösterilmesi, cildin temizliği, steril alanın korunması ve antibakteriyel ürünler kullanılması gibi tedbirler alınabileceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...